ארז כהן

 | 

שמאי מקרקעין ומשפטן, מנכ"ל חברת ז.כ. מחקר וסקרים בע"מ

שמאי מקרקעין ארז כהן (60) הנו הבעלים והמנכ"ל של חברת ז.כ מחקר וסקרים (1989) בע"מ. החברה עוסקת במגוון תחומי השמאות, לרבות ליווי הליכי תכנון, ביצוע בחינות כדאיות כלכלית לפרויקטים של התחדשות עירונית, תקן 21 ועריכת טבלאות הקצאה ואיזון, וכן הפקעות ומיסוי מקרקעין – כולל השגות על חיובי היטלי השבחה ומיסוי מקרקעין ותשלומים לרשות מקרקעי ישראל.

עם עובדי החברה נמנים שמאי מקרקעין, כלכלנים, מתכנני ערים ומנהלי פרויקטים, העוסקים במתן חוות דעת מקצועיות בתחום של הערכות שווי במקרקעין לרבות בתחום השמאות, התכנון, הפקעות ומיסוי מקרקעין לסוגיו. לעובדי החברה קשרי עבודה וייעוץ שוטף עם מגוון רחב של לקוחות וביניהם יזמים, בכירי עורכי דין המתמחים בנדל"ן, רשויות עירוניות וממלכתיות, מוסדות, קבלנים וחברות ציבוריות.

כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, הוא בעל ניסיון מוכח בעולם הנדל"ן מזה למעלה מ -30 שנה עם התמחות בשמאות מלונות ואטרקציות תיירותיות.

לכהן ניסיון רב ועשיר בתחום ההתחדשות העירונית כאשר הוא מלווה בהצלחה רבה פרויקטים מורכבים של פינוי – בינוי ותמ"א 38 בכל רחבי הארץ הן מטעם יזמים והן מטעם בעלי הדירות. מלבד עריכת דוחות לפי תקן 21 (שומות מקרקעין המבוצעות לצורך בדיקה שמאית כלכלית לתוכניות פינוי – בינוי) כהן וצוותו אמונים גם על עריכת טבלאות הקצאה ואיזון על פי תקן 15.

כהן ליווה ומלווה עשרות פרויקטים בהיקף של אלפי יחידות דיור בכל רחבי הארץ. אולם כאשר הוא נשאל מהם רגעי השיא בקריירה שלו עד עתה הוא מבקש למקד את אור הזרקורים על שני פרויקטים מורכבים במיוחד – הראשון הוא פרויקט פינוי בינוי "moment" של חברת "אזורים" בבת ים הכולל 714 דירות ב-4 מגדלים ו-6,500 מ"ר של שטחי משרדים ומסחר באחד האזורים המבוקשים בעיר. לדבריו של כהן מדובר בהצלחה מסחררת מבחינת כל הגורמים המעורבים בפרויקט: "כל הדירות נמכרו בקצב מסחרר באמצעות מועדון הצרכנות של חבר, היה כאן מצב מובהק של win-win  כאשר גם החברה היזמית, גם בעלי הדירות הישנות וגם רוכשי הדירות החדשות מרוצים מאוד מכל שלבי התהליך".

פרויקט נוסף אותו מציין כהן בגאווה הוא פרויקט "רימוני תדהר" של חברת "תדהר" ברמת השרון. במסגרת פרויקט פינוי בינוי נהרסו שלושה בניינים בני 48 יחידות דיור ונבנו שני מגדלים ובהם 192 יחידות דיור: "זהו עוד פרויקט מוצלח שליווינו במקצועיות, בניגוד לפרויקטים אחרים מסוג זה בהם שלב הניקוד השמאי ובחירת הדירות החדשות נמשך זמן רב, אנו סיימנו אותו במהירות וביעילות לשביעות רצון כל הצדדים".

על אתגרי התקופה והאופן בו הוא מקדם תהליכים במהלכה אומר כהן: "בניגוד לדעה הרווחת, זמנים של משבר כמו התקופה אותה אנו חווים כרגע, יכולים להוות הזדמנות לקידום תהליכים מבחינה שמאית, כך שעם סיום המשבר הפרויקט יוכל להתקדם לשלב הביצוע. אנו פועלים במרץ גם בימים קשים כאלו על מנת שעוד ועוד פרויקטים של התחדשות עירונית ייצאו לפועל ויתרמו הן לשיפור רמת החיים של בעלי הדירות הישנות והן לתחושת המוגנות שלהם".

כהן הוא משפטן ומגשר, בעל תואר ראשון מאוניברסיטת ת"א ובוגר קורס שמאות מקרקעין וניהול נכסים של הטכניון. 

נגישות