חיה אביסרור-שמעוני

 | 

עו"ד ורו"ח בעלת משרד עורכי דין המתמחה במיסוי

חיה אביסרור שמעוני, עו"ד ורו"ח בעלת משרד עורכי דין המתמחה במיסוי: דיני מיסים- מיסוי מקרקעין, מס ערך מוסף, מס הכנסה ביטוח לאומי. המשרד מלווה בשמונה השנים האחרונות יזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ועסקאות בין יזמים בפרויקטים שונים, בכל היבטי המיסוי העולים מהפרויקט תוך שימת דגש על צורת ההתאגדות, מבנה אחזקות ומיקסום חיסכון המס, בדגש על משיכת הכספים ע"י היזם עד הבית במינימום מס. משרד אביסרור שמעוני ליווה ומלווה יזמים ודיירים בפרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א חיזוק, תמ"א הריסה ובניה  ופינוי בינוי בעסקאות בין יזמים הכוללות מכירת זכויות בפרויקטים, סיחור אופציות. הפרויקטים הם באיזורים שונים ברחבי הארץ: ירושלים, תל אביב, פתח תקוה, חיפה, חולון ועוד.

את תחילת דרכה המקצועית עשתה אביסרור שמעוני לפני כ-25  שנים , ב- 14 השנים הראשונות כיהנה כמנהלת בכירה במחלקות המיסים של משרדי רו"ח מהגדולים במשק, במסגרתן טיפלה בלקוחות ובעסקאות מהגדולות במשק. במהלך 12 השנים האחרונות, יצאה לדרך עצמאית וייסדה משרד עורכי דין בוטיק המתמחה במיסוי על כל ענפיו, בדגש על מתן שירות מקצועי, זמינות ובעיקר חשיבה יצירתית מחוץ לקופסא שמאפשרת להגשים את תכלית ייעוץ המס – חיסכון במס והימנעות מתאונות מס.

על רגעי השיא המקצועיים במהלך שנות פעילותה בתחום, אומרת אביסרור שמעוני:
"ברמה הבינאישית אני שמחה ומוקירה על היחסים הטובים עם לקוחותיי ועם העובדה שאני מלווה אותם לאורך שנים בפרויקטים רבים, מאחר שהם רואים בי אשת אמונם בנושאים רבים. ברמה המקצועית – בסוף היום, עיקר עבודתי הוא מול רשויות המס, ואני שמחה שעמדותיי המקצועיות מתקבלות ברובן על ידי רשויות המס, וכפועל יוצא לקוחותיי זוכים לשלם מס אמת מבלי להידרש להגיע לערכאות משפטיות כדי לדרוש את זכויותיהם. כיועצת לפרויקטים רבים בתחום ההתחדשות העירונית אני מרגישה שמחה וסיפוק מכל פרויקט שיוצא לדרך, מאחר שכל פרויקט מאפשר התחדשות, בין אם חידוש חזות הבניין או התחדשות עירונית, אך בעיקר אני מרגישה סיפוק מתחושת הביטחון המוקנית לדיירים בפרוייקטים אלו – אין ספק כי הדיירים הקיימים יוצאים נשכרים אלפי מונים, כי אין תחליף ואין מחיר לתחושת שקט נפשי בכל הקשור למוגנות הנכסים מפני רעידות אדמה וממתקפות טילים".

לשאלה כיצד מקדמים תהליכים בתקופה מאתגרת זו, משיבה אביסרור שמעוני:
"השוק תקוע ומצוי בקיפאון, פרויקטים רבים שהוצאתם לפועל נחוצה כל כך בפרט בימים אלו לא יוצאים לפועל בשל סיבות רבות, שאחת מהן היא בעיית המיסוי בשל שיקולים כלכליים. לטעמי, ניתן לפתור חלק עיקרי מהבעיות באמצעות מתן תמריצים ליזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ופרויקטים של השכרה לטווח ארוך, וזאת חלף אימוץ מדיניות של הכבדת נטל המס כדי להעשיר את קופת האוצר.

לטעמי, טוב תעשה המדינה אם תפעל לחקיקת הטבות מס נוספות ליזמים בפרויקטים של התחדשות עירונית, ובפרט למתן תמריצים גבוהים יותר לאותם יזמים שיוציאו לפועל פרויקטים של התחדשות עירונית בישובים או בערים שעד כה לא נחשבו כלכליות. אין עוררין, כי המדובר באינטרס מובהק של המדינה שבכל עיר ובכל יישוב בארץ אזרחיה יהיו ממוגנים, ובפרט לאור אובדן הביטחון של האזרחים במלחמת חרבות ברזל, ולכן, טוב תעשה המדינה אם תפעל דווקא במדיניות תמריצים והטבות מס דבר שיוביל בסוף היום להתנעת הפעילות בשוק הנדלן.

בהיבט השכירות המוסדית ארוכת טווח, טוב היה אם המדינה הייתה מאפשרת את הארכת תוקפו של המסלול הישן במסגרת חוק עידוד השקעות הון אשר תוקפו עומד לפוג ב-31.3.24. הארכה זו היתה מאפשרת ליזמים קטנים ובינוניים לקחת חלק בפרוייקטים, ולהגדיל את היצע הדירות להשכרה – מה שהיה מוביל לירידת מחירי השכירויות ופותר בעיה רצינית למשקי בית רבים".

נגישות