אפי כץ

 | 

בעלים ומנכ"ל ענב נדל"ן

אפי כץ (60) הינו מנכ"ל ובעלים של חברת ענב, המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית.

כץ נחשב לאחד מחלוצי ענף ההתחדשות העירונית בישראל, ומוביל את חברת ענב מזה 20 שנה לפסגות חדשות ולהישגים משמעותיים, עם שורה ארוכה של פרויקטים בהיקפים נרחבים. 

חברת ענב בהובלתו, מקדמת כיום למעלה מ- 30 פרויקטים של התחדשות עירונית, בהיקף של למעלה מ- 14 אלף יח"ד בפריסה ארצית רחבה, מחדרה ועד אילת. חברת ענב מתמחה בפרויקטים גדולים ומורכבים של פינוי בינוי, מהבולטים שבהם: פרויקט מונסון ביהוד, הכולל כ-640 יח"ד, פרויקט ענב 360 לבניית 1,068 יח"ד בשכונת תקומה בכפר סבא, פרויקט ענב VILLAGE בקריית אונו, הכולל בניית 255 יח"ד, ופרויקט פינוי בינוי עין הים בחדרה, הכולל כ-1,200 יח"ד חדשות, 2,300 מ"ר שטחי מסחר, כ-2,000 מ"ר שטחי תעסוקה ו-44,000 מ"ר של שטחי ציבור. 

כץ גדל לתוך עולם הנדל"ן, כבר בשנות ה-90 הקים מיזם למגורים בפתח תקווה ובנה את הפרויקט הראשון שלו, שכלל 340 יח"ד. בשנת 2001 החליט למקד את פעילותו בתחום התחדשות העירונית בישראל, והקים את חברת ענב נדל"ן. מאז, הרחיב את תחומי עיסוקה של החברה תוך קידום פרויקטים באופן עצמאי או בשותפות עם חברות נדל"ן שונות. 

כץ הוא בעל השכלה אקדמית בתחום האלקטרוניקה והאופטיקה, במקצועו שמאי ובעל תעודת הוראה. 

על שיאיו המקצועיים במהלך שנות פעילותו בתחום, אומר כץ:
"המומחיות שלי היא בביצוע פרויקטים במקומות בהם ההתכנות לביצוע פרויקט הינה קשה מאוד עד בלתי אפשרית. תהליכי התחדשות עירונית הם לא רק הריסת מבנים וסלילת כבישים חדשים. התחדשות עירונית כרוכה בגורמים רבים אחרים כמו שיפור תשתיות, הגדלת הגישה לתחבורה ציבורית, שיפור והרחבה של מוסדות החינוך, ויצירת מקומות עבודה עבור חברי הקהילה המתגוררים בה, וזה דורש שיתוף פעולה של גורמים רבים בכדי להוציא לדרך פרויקט של התחדשות עירונית. לכן, ענב בוחרת לקדם פרויקטים אשר במבט ראשון נראה שהם לא ניתנים לביצוע, ולהביא אותם לכדי מימוש והצלחה."

כיצד מקדמים תהליכים בתקופה מאתגרת זו?|
"מדינת ישראל נמצאת, ללא ספק, באחת מהתקופות הקשות והמאתגרות בתולדותיה. אירוע ה-7.10 הינו אירוע קשה כמעט בכל היבט של שגרת החיים בישראל. אחת ההשפעות שמכה גלים כבר היום, וניראה כי תמשיך בתקופה הקרובה, היא ההשפעה על הכלכלה, התעשייה והמשק בכללותו. מובן לכל, שמלחמה היא בעלת השלכות דרמטיות למדינה ולאזרחים גם שנים אחרי סיומה. לכן יש חשיבות שכל הגורמים, שלוקחים חלק בהנעת הכלכלה קדימה, יעשו מאמץ משותף, דווקא בתקופה כזו, לקדם מהלכים מיידיים, ובמקביל פרויקטים ארוכי טווח שיוכלו לתרום את חלקם ליציבות הכלכלה לאחר סיום המלחמה.

בהסתכלות על תחומי הנדל״ן וההתחדשות העירונית, המדינה, משרדי הממשלה, ראשי הרשויות וגופי התכנון לצד היזמים, צריכים לשים בראש סדר העדיפויות קידום של פרויקטים חדשים, וכאלה שנתקעו או נעצרו כאחד. למרות שמדובר בשעה מאתגרת, צריך להבין, שדווקא כעת זו השעה להתרת חסמים ולעבודה משותפת, שתוציא אל הפועל פרויקטים שיניעו את גלגלי הכלכלה לתקופה הקרובה, שייתכן ותדרוש התאמות כלכליות. עידוד של מהלכים כאלה בשעה זו, ישפיע לטובה על תחומים רבים במשק, ויתרום את חלקו בהחזרת רכבת הכלכלה לפסים של צמיחה".

אפי כץ // צילום: רז רוגובסקי אפי כץ // צילום: רז רוגובסקי
נגישות