סמי מצלאוי

יו"ר ובעלים חברת מצלאוי

סמי מצלאוי (74), הינו יו"ר ובעלים של חברת מצלאוי חברה לבניין ויזמות נדל"ן, המתמקדת בעיקר בהתחדשות עירונית באזורי הביקוש במרכז הארץ. בנוסף עוסקת החברה באחזקה וניהול של נכסים מניבים בישראל והיא מנהלת ומבצעת את כלל הפרויקטים בבנייה עצמית.

מצלאוי הוא מוותיקי בוני הארץ, שפועל בתחום כבר שישה עשורים, במהלכם רשם הישגים גדולים בתחום הבינוי וההתחדשות העירונית. הוא נחשב לחלוץ פרויקטי הפינוי בינוי בישראל, כשהיה הראשון בארץ לזהות את כוחה של ההתחדשות העירונית ולהשלים פרויקטים ראשונים של פינוי בינוי בקרית אונו, כפר סבא ויהוד. 

החברה שבבעלותו מקדמת ומקימה פרויקטים של התחדשות עירונית בהיקף של למעלה מ-4,000 יח"ד. חלקם מצויים בשלבי בנייה מתקדמים, דוגמת פרויקט "אונו פריים" בקרית אונו, פרויקט "הרימון" בקריית אונו ופרויקט הדגל של החברה – פרויקט "רובע איילון", הממוקם ברחוב יוספטל בת ים ויכלול כ-1,078 יחידות דיור, וכ-25,000 מ"ר שטחי מסחר ושטחי משרדים. 

את צעדיו הראשונים בענף הנדל"ן עשה מצלאוי עוד בהיותו נער בן 13, כשהחל לעבוד כפועל בנין. בשנת 1977 הפך הצעיר שגדל במעברה ובדוחק כלכלי, לבעליה של חברת בניה, כפתח ביחד עם קלרה מצלאוי חברה לביצוע. בראשית דרכם בנו בתים פרטיים ומבני תעשייה קטנים ובהמשך התרחבו לפרויקטים רחבי היקף, ובהם 400 יחידות צמודי קרקע ברעות וכ-2,800 יחידות בקריית ספר ורמת מודיעין. בשנת 2007 הונפקה החברה בבורסה והפכה לציבורית. ההכרה בחשיבותה של ההתחדשות העירונית כפתרון למחסור בקרקעות וכמענה למצוקת הדיור, הובילה את מצלאוי לשנות תפיסה, ומשם החלה פעילותו הענפה בתחום ההתחדשות העירונית, שכאמור מהווה את עיקר עיסוקו כיום.

לשאלה, מהם ההישגים הבולטים שלך, השיב מצלאוי: "ההישג העיקרי הוא שלאור העובדה שמשפחתי ואני גדלנו במעברות בדוחק וצפיפות, ולאור החוויה האישית שלי, הנושא בער בי. אני גאה להגיד שהצלחתי לשכנע מדינה שלמה, לרבות הרשויות, להיכנס ולדחוף בכל הכוח את פרויקט הפינוי בינוי במדינת ישראל, וכפועל יוצא לשנות את תנאי המגורים לאלפי משפחות בישראל על כל ההיבטים המשתמעים מכך".

נגישות