אדר' סופיה אלדור

אדריכלית יועצת, חברת אזורים

האדריכלית סופיה אלדור, מי ששנים ארוכות הובילה במשרד הבינוי והשיכון את תחום ההתחדשות העירונית, לא מפסיקה לעבוד. שנים אחרי שפרשה לגמלאות מהמשרד הממשלתי, היא ממשיכה גם כיום לקדם במרץ רב את התחום, שהיא מאמינה שהוא הפתרון המרכזי לבעיית הדיור בישראל. בימים אלו משמשת סופיה כאדריכלית יועצת של חברת אזורים, בה היא עובדת סביב השעון לקדם פרויקטים של פינוי בינוי.  

סופיה אלדור היא מחלוצות ההתחדשות העירונית בישראל ואחת הנשים פורצות הדרך, שהביאו לשינוי ביחסה של המדינה לתחום ההתחדשות העירונית ולמיסוד התחום. לאורך השנים גידלה דורות של מתכננים ומתכננות שצמחו תחתיה ונתנה השראה לרבים, שנדבקו גם הם בחזון וביצירתיות שמאפיינים את פעילותה.

את עיקר הקריירה שלה כאדריכלית ומתכננת ערים עשתה במשרד השיכון והבינוי, שם כיהנה במשך כשלושה עשורים כמנהלת אגף לתכנון ובינוי ערים, שקידם הקמתן של ערים חדשות והרחבת ערים קיימות. תחת ניהולה תוכננו הערים מודיעין וחריש, וכן בוצעו הרחבות לערים קיימות ובהן ראש העין, יבנה, רמלה ועוד. ההיכרות הקרובה עם מצב הקרקעות בישראל, הובילה אותה להבנה שהפתרון לבעיית הדיור בישראל טמון בניצול יעיל יותר של קרקעות מבונות או במילים אחרות – התחדשות עירונית. וכך החל האגף בניהולה לקדם במרץ רב פינוי ובינוי וליצור כלים רגולטוריים ומסגרות תקציביות, שאפשרו להתניע את התהליך המורכב. בהמשך כיהנה אלדור כיו"ר הוועדה הבין-משרדית להתחדשות עירונית, שקידמה חקיקה וסייעה תקציבית לעיריות לקדם תוכניות מתאימות, גם כאשר בסביבת העבודה שלה הביעו הסתייגות מוחלטת מהנושא.  

לאחר פרישתה ממשרד התכנון והבינוי השתלבה סופיה בחברת אזורים, בה היא משמשת כאדריכלית יועצת לנושאי תכנון, התחדשות עירונית וקידום תוכניות סטטוטוריות של מתחמי פינוי ובינוי, שמספרן בחברה הולך וגדל בקצב שיא. המלחמה, שחידדה את הבהילות לחידוש המבנים הישנים וליצירת ממ"דים, גייסה את אדר' סופיה, שבחודשים האחרונים עובדת שעות נוספות כדי לעמוד בביקושים.  

אדר' אלדור סבורה כי המציאות המלחמתית מחייבת שינוי דיסקט בכל הנוגע להתחדשות עירונית בפריפריה, וכי על הממשלה להפעיל את כל הכלים שברשותה על מנת להפוך את ההתחדשות העירונית בערים אלו לכדאית. "זהו צו השעה וזה כדאי הרבה יותר מאשר לבנות ממ"דים לתושבים. השוק הפרטי רוצה בזה ועל הממשלה להיכנס לעובי הקורה ולגרום לזה לקרות" היא אומרת.

כמי שמכירה מקרוב את משרדי הממשלה, המלצתה למקבלי ההחלטות היא לצמצם את החיכוך והמתחים המיותרים, כהגדרתה, בין המגזר הציבורי לפרטי, ולאפשר ליזמים לבצע את עבודתם ככל האפשר ללא התערבות, שלרוב יוצרת בעיקר סחבת בירוקרטית ומביאה להאטת פרויקטים. אחד הכלים שהיא מציעה להאצת פרויקטים הוא הקמתה של ועדה ארצית בדומה לותמ"ל, שתקדם פרויקטים של פינוי בינוי. 

במענה לשאלה, מהן התכונות שמביאה אישה לעולם הנדל"ן, השיבה אדר' סופיה אלדור: "נשים מביאות לתחום הנדל"ן ובכלל לשוק התעסוקה ראייה רחבה ומאוזנת יותר של המציאות. זוהי תכונה שמאפשרת לנו הנשים לראות דברים בפרופורציה ולשקול כל החלטה במערך שיקולים רחב."

ההמלצה שלה לנשים צעירות בתחילת דרכן בענף היא "להתמיד ולא לוותר גם אם קשה הדרך." ואם לבחון לפי ההישגים המרשימים שלה, בהחלט כדאי לאמץ.

אדר' סופיה אלדור // צילום: רז רוגובסקי אדר' סופיה אלדור // צילום: רז רוגובסקי
נגישות