רז קינסטליך // צילום: תמר מצפי רז קינסטליך // צילום: תמר מצפי

ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך: "אין לי ספק שתנופת הפיתוח בעיר תמשיך, והיא תהווה מוקד משיכה מרכזי ומשמעותי"

רז קינסטליך

ראשון לציון

ראש העיר ראשון לציון, רז קינסטליך: "אין לי ספק שתנופת הפיתוח בעיר תמשיך, והיא תהווה מוקד משיכה מרכזי ומשמעותי"

עם פרויקטים של התחדשות עירונית בהיקפים של אלפי יחידות דיור, יישום קרקע משלימה במתחם האלף, פינוי המטווח לטובת הקמת 10,000 יח"ד ומדיניות של יצירת ודאות לתושבים ולמשקיעים  – ראשון לציון חותרת להיות העיר המובילה בישראל

סטטוס: בן 44, נשוי אב לשני ילדים והשלישי בדרך

השכלה: בעל תואר ראשון במינהל עסקים

כמה זמן בתפקיד: מכהן בתפקיד מזה כ-4 שנים, לאחר ששימש בעבר כסגן וממלא מקום ראש העירייה 

אולי לא ידעתם: רז נמצא בזירה הפוליטית מאז גיל 24  

חזון ומדיניות להתחדשות עירונית
החזון העירוני מורכב מקידום התחדשות עירונית מיטבית, הנתמכת במערכת תחבורה ציבורית משמעותית ויעילה, כחלק ממענה כולל של חינוך ציבורי מעולה – לא בכדי זכתה העירייה השנה בפרס החינוך הארצי על איכות מערכת החינוך, חיי קהילה ופנאי תוססים, מרכזי תעסוקה ועוד. המטרה של העירייה היא שראשון לציון, שבקרוב תהפוך לעיר השלישית בגודלה בישראל, תאפשר לתושביה גם לעבוד וגם לבלות בה במקביל ותהווה מוקד משיכה כלל אזורי. 

תוכנית הבנייה הכוללת של העיר הגדירה אזורים להתחדשות עירונית לאורך צירים שבהם קיימת הסעת המונים או נגישות גבוהה אליה. בימים אלה מקדמת העירייה פרויקטים רבים של פינוי בינוי בעיר בהיקפים של אלפי יחידות דיור, דוגמת בשכונת רמת אליהו, זאת בנוסף לתוכניות בסביבת המטרו שעתיד לקום, בעזרת הרשות להתחדשות עירונית וחברת "דירה להשכיר". 

מסמכי המדיניות העירוניים נותנים כלים לתכנון מפורט והאזורים שבהם ניתן לבנות לגובה, הנחיות לעיצוב אדריכלי, מענה לתשתיות וצורכי ציבור ותמהיל שימושים הכולל מגורים, מסחר ותעסוקה ושטחים ציבוריים. כל אלה יוצרים ודאות עבור כלל הגורמים. 

בחודש מאי האחרון הוחלט להחזיר את הסמכות לוועדה המקומית של עיריית ראשון לציון כוועדה עצמאית, זאת לאחר תקופת הקפאה של 4 שנים, על רקע הפרשות שליוו את העירייה לפני כניסתו של ראש העיר לתפקידו. לאחר 4 שנים של עבודה מאומצת הן מבחינה מקצועית והן בהיבטי ניקיון הכפיים וההליכים בוועדה, הוחלט לתקן את העוול, כך שהמשמעות היא שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה יכולה כעת לאשר תוכניות מפורטות שתואמות את תוכנית המתאר ואת המדיניות, כולל תכנון של התחדשות עירונית במרכז העיר, בהליך מזורז שמקצר תהליכים. 

התחדשות עירונית
עיריית ראשון לציון דוגלת כאמור בקידום התחדשות עירונית. בימים אלה, מקדמת העירייה את פרויקט ההתחדשות העירונית הענק בשכונת רמת אליהו, שנחשב לאחד מהפרויקטים הגדולים בארץ. בשכונה צפויים להיבנות כ-5,600 יחידות דיור במקום 2,700 יחידות כיום. 

בכדי להוציא את הפרויקט לפועל, פעלה עיריית ראשון לציון בשיטת קרקע משלימה, כך שחלק מתושבי השכונה הועברו לבניינים חדשים וזאת על מנת שבתיהם ייהרסו ויהיה ניתן לבנות במקומם בניינים חדשים לגמרי עם תשתית חדשה. 

מעבר לכך, כל רשת הדרכים בשכונה צפויה לעבור רענון ובמקום יסללו כבישים חדשים, שבילי אופניים, מדרכות, נתיבי תחבורה ציבורית, פתרונות תחבורתיים לתחבורה הציבורית ועוד. בשכונה יהיו ריאות ירוקות ופארקים חדשים וייבנו מבני ציבור שישמשו את התושבים.

למעשה, שכונת רמת אליהו צפויה לשנות את פניה ב-180 מעלות ולהפוך לאטרקטיבית ביותר, שכן היא בעלת מיקום מרכזי ונגיש. בהקשר הזה חשוב לציין כי בעתיד גם שכונת נחלת יהודה, שהיא בין השכונות הגדולות בעיר, צפויה לעבור תהליך של התחדשות עירונית. 

לצד זאת, עיריית ראשון לציון מעודדת קידום פרויקטים נוספים ברחבי העיר במסגרת תמ"א 38, וזאת באמצעות חברות-בת עירוניות דוגמת החברה לייזום והחברה הכלכלית. כמו כן, לאור הצלחת מנהלת ההתחדשות העירונית ברמת אליהו, הקמנו לאחרונה את מנהלת ההתחדשות העירונית לכלל רחבי העיר. תפקיד המנהלת היא להיות החוט המקשר בין הדיירים והקבלנים ולספק לדיירים ודאות לגבי כל שלב, וכן ללוות אותם לכל אורך הפרויקט. 

בנוסף, העירייה נערכת כבר כעת לביטולה העתידי של תוכנית תמ"א 38, ומקדמת תוכנית כלל עירונית להתחדשות עירונית במימון משרד הבינוי והשיכון.

התחדשות עירונית במספרים
על פי נתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, רק במרוצת השנה החולפת הוכרזו בעיר שלושה מתחמים לפינוי-בינוי במסלול רשויות כאשר 653 דירות קיימות צפויות להפוך ל -1,218 דירות חדשות. מהנתונים עולה כי 

העיר ממוקמת במקום השישי ברשימת הערים המובילות בתמ"א 38 לשנת 2021 עם 30 פרויקטים בביצוע – רובם המכריע (29) חיזוק ועיבוי ופרויקט אחד של הריסה ובנייה מחדש.

ראש העיר, רז קינסטליך, בראיון ל"מגדילים":

כמה תושבים יתווספו לעיר בעשור הקרוב?
עיריית ראשון לציון נערכת לקליטתם של כמאה אלף תושבים חדשים בשנים הקרובות, שיצטרפו לכ-270 אלף התושבים המתגוררים בה כיום – ושיהפכו את העיר לשלישית בגודלה בישראל. הגידול המשמעותי במספר תושבי העיר הוא תוצאה של פרויקטים רבים המקודמים כיום ברחבי העיר – מתחם האלף, השכונות החדשות על שטח בסיס צריפין שפונה וכן פרויקטים של התחדשות עירונית – ובראשם כאמור שכונת רמת אליהו. 

איך מאזנים בין ציפוף וחידוש העיר למגורים לבין הכנסות ממסחר ותעסוקה?
אנחנו כל הזמן בוחנים את הנושא המדובר מתוך חשיבות ליצירת איזון בין מתחמי מגורים למתחמי תעסוקה ומסחר, הן ברמה הכלל עירונית והן באמצעות בחינה פרטנית של כל פרויקט בעיר. המטרה שלנו היא לשלב שימושים נוספים לצד המגורים כגון מסחר, תעסוקה וכדומה, ולאפשר לתושבים להגיע בנוחות, במהירות וביעילות ממקום למקום. 

תוכניות משמעותיות שקידמת הקדנציה לטובת פיתוח העיר?

מתחם האלף
מתחם האלף צפוי להזיז את מפת התעסוקה והמסחר בישראל. מתוכננים בו כ-1.7 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה (מתוכם 160 אלף למסחר ומלונאות), 110 אלף עובדים, 5,600 יחידות דיור שיתאימו לאכלוס של כ-22 אלף תושבים חדשים ו-110 דונם של פארקים וריאות ירוקות. בסמוך למתחם ממוקמת תחנת הרכבת משה דיין ובעתיד הרכבת הקלה תעבור בו. הנגישות התחבורתית של המתחם, שנמצא ליד כביש 20, בשילוב המיקום הגיאוגרפי ותחבורה ציבורית יעילה ומהירה, יהפכו אותו לאטרקטיבי ביותר בישראל. בנוסף, המתחם מהווה מודל חלוצי לעירוב שימושים מתקדם בין תעסוקה, מסחר ומגורים.

עד כה כבר שווקו בהצלחה במתחם האלף קרקעות להקמת כ-820 אלף מ"ר תעסוקה לכמה מהחברות והקבוצות הגדולות בישראל, בהן הפניקס, קבוצת דיסקונט, רוגובין, פרשקובסקי, אמות, Jtlv2 וחברות נוספות. כבר בתחילת 2023 צפוי המתחם להתאכלס לראשונה על ידי מספר חברות, ואנחנו מצפים לכך. 

המשך פיתוח שכונות חדשות במזרח העיר על שטח בסיס צריפין שפונה
עיריית ראשון לציון יוזמת ומקדמת את 'המזרח החדש' של העיר שישנה את פניה על ידי בניית ארבע שכונות חדשות: רקפות, נוריות, נרקיסים וחצבים שבהן יוקמו כ-12,000 יחידות דיור. שכונות אלה מוקמות על שטח בסיס צריפין שפונה, ובעתיד ייבנה גם מתחם תעשייה כחלק משיטת עירוב השימושים שאנחנו מאמצים. 

פינוי מטווח 24
לאחרונה עברה במועצת העיר החלטה היסטורית – פינוי מטווח 24 והחזרת חוף הים לתושבים ולציבור כולו! חוף הים בראשון לציון הוא אחד מהמבוקשים בארץ, ומדי סוף שבוע פוקדים אותו אלפי מבקרים היוצרים עומסים רבים. כיום, רצועת החוף המצויה בשטחה של העיר היא באורך של כ-6 קילומטר, אך נכון להיום רק כ-900 מטרים חוף עומד לרשות הציבור, בעוד שכמעט 5  קילומטר חוף "כלואים" בשימוש הצבא כחלק ממטווח 24. לאחר פינוי המטווח, אנו נשלש את רצועת החוף של העיר. כמו כן, המהלך יקל על העומסים באזור ויביא לפתיחת נתיבי גישה נוספים אל החוף וכן הגדלת מקומות החניה. 

פינוי זה יאפשר גם בנייה של כ-10,000 יחידות דיור, מסחר ותעסוקה צמודות דופן למתחם האלף הקיים. חלק מיחידות הדיור מיועדות לדיור בר השגה או דיור עם שכירות לטווח ארוך. בשטח המיועד לפיתוח עירוני מתוכנן רובע חדש מרובה שימושים במערב העיר, אשר יקום בהמשך למתחם האלף – כל זאת כאמור כחלק מן החזון העירוני של ראשון לציון. 

בנוסף יוקמו גם אזורי מסחר ובחלקים המערביים יותר – פיתוח תיירותי ושטחים פתוחים לאורך רצועת החוף. מרבית שטח הבסיס יהפוך ברבות הימים לשמורת טבע לטובת כלל הציבור.

עירוב שימושים – בעד או נגד?
המגמה שאני מוביל בעיר היא בעד עירוב שימושים, ולראיה – מתחם האלף, שבו צפוי להיות מתחם עסקים ותעשייה לצד מתחם מגורים, הוא הגדול והמהותי ביותר בישראל שתוכנן מראש כמתחם עירוב שימושים חדשני עם ראייה קדימה. וכך גם במתחם צריפין שבו עתיד לקום פארק עסקים בקרבת שכונות המגורים. 

כיום אנו מקדמים עירוב שימושים כחלק מהחזון שלנו לפיתוח העיר, והמחשבה מאחורי שילוב מתחמי מגורים, מסחר, פנאי ותעסוקה מעידים על כך שראשון לציון מתכננת נכון את העתיד.  

מטרה לשנה החדשה הבאה עלינו לטובה?
המטרה שלי היא להמשיך לשרת את תושבות ותושבי העיר בניקיון כפיים, שקיפות ובגובה העיניים. להמשיך לפתח את ראשון לציון בכל התחומים שתמשיך להיות אחת מהערים הטובות והמתקדמות במרכז ובארץ כולה. אין לי ספק שתנופת הפיתוח בעיר תמשיך בשנים הקרובות, והעיר תהווה מוקד משיכה מרכזי ומשמעותי אפילו יותר מאשר היום. אני מאחל לכל בית ישראל שנה טובה ומוצלחת ורוצה להודות לכל מי שבחר בי לאחד מעשרת הערים המובילים – זהו כבוד גדול.  

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

קובי ארדיטי

שותף מנהל רם מוגרבי ארדיטי

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

רן מלאך

מנכ"ל בוני התיכון התחדשות עירונית

צילום: איה בן עזרי צילום: איה בן עזרי

עו"ד ארז תיק

שותף וראש מחלקת נדל"ן ליפא מאיר ושות'

זיו יעקבי // צילום: אלכס פרגמנט זיו יעקבי // צילום: אלכס פרגמנט

זיו יעקבי

מנכ"ל שותף אקרו נדל"ן

צילום: סיון פרג' צילום: סיון פרג'

דני מור

מנכ"ל בסט יזום

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

טל קידר

מנכ"ל קידר מבנים

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד ענת בירן

בעלים ענת בירן משרד עורכי דין

צילום: סיגל סבן צילום: סיגל סבן

עו"ד ירון טיקוצקי

שותף מייסד משרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, גרוס ושות'

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

עו"ד יאיר שלו

בעלים ומייסד יאיר שלו ושות'

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

עו"ד זיו גרומן

מייסד ובעלים גרומן ושות' עורכי דין

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

רונית אשד לוי

מנכ״לית יצחקי השקעות התחדשות עירונית

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

אסף סימון

מנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית

צילום // סיון פרג' צילום // סיון פרג'

אודי בלום

מנכ"ל מטרופוליס

צילום: תומאס צילום: תומאס

אלכס מריאש

מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד אפרת רשף

שותפה במשרד פרבמן רשף ושות'

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

רוני מזרחי

יו"ר קבוצת מזרחי ובניו

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד צבי שוב

בעלים צבי שוב משרד עורכי דין

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד גיא יקותיאל

פרידמן, יקותיאל, אינגביר עורכי דין

צילום: גז אורית צילום: גז אורית

עו"ד בתיה בראף מליכזון

שותפה בכירה הררי טויסטר ושות'

צילום: צביקה גולדשטיין צילום: צביקה גולדשטיין

עו"ד דורון אריאל

שותף מייסד דורון אריאל ושות'

צילום: יורם רשף צילום: יורם רשף

עו"ד ישי איצקוביץ

ראש מחלקת נדל"ן אגמון, רוזנברג הכהן ושות'

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

חיים מסילתי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין

צילום עצמי צילום עצמי

עו"ד דן הלפרט

מייסד ובעלים דן הלפרט משרד עורכי דין

צילום: טל גבעוני צילום: טל גבעוני

אדר' אבישי קימלדרוף

מנהל פרויקטים ראשי קרן ריאליטי

צילום: ראובן קפוצינסקי צילום: ראובן קפוצינסקי

ננה חן

מנכ"לית ראדקו מקבוצת רפאלי

צילום: יובל חן צילום: יובל חן

מוטי רונס

סמנכ"ל פיתוח עסקי ICR

צילום: סם יצחקוב צילום: סם יצחקוב

עו"ד שי אליאב

שותף מנהל גינדי כספי ושות' עורכי דין

צילום: טלי קצורין צילום: טלי קצורין

אדר' טל קאופמן

שותף קיקה בראז אדריכלים

צילום: אייל טואג צילום: אייל טואג

חיים קראדי

מנכ"ל פרשקובסקי מניבים

צילום: תומר חומפס צילום: תומר חומפס

ניב רום

בעלים ומנכ"ל כנען התחדשות עירונית

צילום: אבשלום ששוני צילום: אבשלום ששוני

ד"ר רינה דגני

בעלים קבוצת גיאוקרטוגרפיה

צילום: חברת לוינשטיין צילום: חברת לוינשטיין

אמיר לוטן

מנהל התחדשות עירונית קבוצת משולם לוינשטיין

צילום: דודי שמחי צילום: דודי שמחי

קרני גטריידה

בעלים SK שמאות מקרקעין

צילום: יח"צ צילום: יח"צ

ירון ספקטור

מנכ"ל ירון ספקטור שמאות מקרקעין

צילום: אורן דאי צילום: אורן דאי

עו"ד ערן באלינט

שותף נדל"ן שיבלת ושות'

רפי זנזורי // צילום: גיל ליפשיץ רפי זנזורי // צילום: גיל ליפשיץ

רפי זנזורי

מנכ"ל זנזורי נדל"ן

צילום: שי שהרבני צילום: שי שהרבני

נחמה בוגין

בעלים נחמה בוגין שמאות מקרקעין

צילום: יח"צ צילום: יח"צ

ארז כהן

בעלים ז.כ מדידות הנדסה ושמאות מקרקעין

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

יהודה הרציג

בעלים ומנכ"ל קבוצת הרציג נדל"ן

צילום: ששון תירם צילום: ששון תירם

חיים אביטן

יו"ר קבוצת הרציג נדל"ן

צילום: דרור סיתהכל צילום: דרור סיתהכל

אדר' גיא מילוסלבסקי

בעלים מילוסלבסקי אדריכלים

צילום: כפיר סיון צילום: כפיר סיון

רוני בריק

מנכ"ל ובעלים לי-רן

צילום: דרור סיתהכל צילום: דרור סיתהכל

רחל מלכה

מייסדת ובעלים מעוז דניאל

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד אלון אבקסיס

שותף מחלקת נדל"ן הרצוג פוקס נאמן

באדיבות המשרד באדיבות המשרד

עו"ד אפרת לרנר

שותפה ענת בירן משרד עורכי דין

כך בחרנו את ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

מיזם ראשון מסוגו בישראל של אתר "מגדילים" דירג את ראשי הערים המובילים בהתחדשות העירונית

על תהליך הדירוג ראשי הרשויות המובילים בהתחדשות עירונית, הוועדה המייעצת והכרזת התוצאות

לראשי הערים ולמדיניות שלהם בתחום ההתחדשות העירונית חלק מהותי בקידום התוכניות והפיכתן לבנייה בפועל. במטרה לעודד את ראשי הערים לחדש את השכונות הוותיקות יזמו באתר מגדילים את פרויקט "מגדילים ראש", בדיקה דו שלבית שנערכה לבחירת עשרת ראשי הערים המובילים בקידום התחדשות עירונית בעירם. הרשימה נחשפה בכנס הנדלן השנתי "ישראל מתחדשת" שערך האתר הארצי לנדל"ן והתחדשות עירונית "מגדילים" ביולי 2022 בירושלים.

ב"מגדילים" מציינים כי: "המיזם הראשון מסוגו בארץ זכה להיענות גדולה בקרב תושבי הערים וראשי הרשויות עצמם, כאשר נרשמה קורלציה בין הצבעות התושבים לבין הבחירה של הוועדה המקצועית המייעצת, המורכבת מעשרות אנשי מקצוע בכירים ומנוסים בתחום. אנו מקווים שבכך הצלחנו לתרום להובלת השינוי ולקידום ההתחדשות העירונית בישראל".

כרמלה קופר, עורכת ראשית של אתר מגדילים ציינה כי מטרת הבדיקה לא הייתה לבדוק היכן נבנו הכי הרבה יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית, אלא לאתר את ראשי הערים שנרתמו לנושא ומשקיעים מאמצים רבים לקידום ההתחדשות העירונית בעירם. לדבריה, בשלב הראשון השתתפו כ-44 ראשי ערים, אשר עמדו בקריטריונים שנקבעו בתקנון והתבססו על נתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. מדובר בערים בהן התקבלו היתרים לבנייה של מעל 200 יחידות דיור במסגרת פינוי־בינוי; ערים בהן היתרים לבנייה של מעל 40 יחידות דיור במסגרת תמ"א 38; ערים בהן אושרו תוכניות במתחמי התחדשות עירונית במהלך חמש השנים האחרונות.

בשלב השני עלו ראשי הערים להצבעת התושבים ובשלב האחרון התכנסה הוועדה המקצועית, בהשתתפות עשרות בכירים מענף הנדלן, יזמים, עורכי דין, אדריכלים שמאים ועוד. את הוועדה הנחתה קופר, שציינה כי: "נקבעה מסגרת של קריטריונים לדרוג סופי, במשך מספר שעות חלקו חברי וחברות הוועדה מידע ועמדות, ובסופו של דבר דירגו את ראשי הרשויות, כאשר המידע שוקלל לכדי רשימת המובילים".

נגישות