רמי גרינברג // באדיבות דוברות העירייה רמי גרינברג // באדיבות דוברות העירייה

"מקדמים באופן מיטבי את הפרויקטים ומיישמים בשום שכל את ההתחדשות העירונית"

רמי גרינברג

פתח תקוה

רמי גרינברג, ראש העיר פתח תקוה: "פתח תקוה בשנים האחרונות הולכת ומתעצמת והופכת למטרופולין הגדול באזור עם מרכזי תעסוקה עצומים, תחבורה ענפה, מוסדות חינוך חדשניים ומוסדות תרבות מובילים"

פתח תקוה היא בין הערים המובילות בקידום פרויקטים להתחדשות עירונית במסגרת תמ"א 38 ומתחמים לפינוי בינוי, כזו המבוססת על העקרונות של עירוניות טובה, שמירה על איזון בין צרכי התושבים הקיימים והעתידיים לבין הכדאיות הכלכלית של היזמים בפרויקטים השונים

ניסיון ציבורי: רמי גרינברג (44) מכהן כראש העיר פתח תקוה משנת 2018, למועצת העיר נבחר לראשונה בשנת 2013. במהלך השנים עבד גרינברג במשטרת ישראל ביחידה מובחרת ובהמשך עבד במגזר הציבורי בעיריית הוד השרון ולאחר מכן בעיריית פתח תקוה כעוזר מנכ"ל, מנהל האגף לקידום מערכות עירוניות וכעוזר ראש העיר.

שירת כקצין ביחידה המובחרת דובדבן, במסגרתה השתתף בפעילויות ומבצעים רבים. כיום משמש במילואים כמפקד פלוגה בדרגת רב סרן בחטיבת הצנחנים. 

השכלה: גרינברג עורך דין, בוגר בהצטיינות של מכללת שערי משפט, התמחה בבית משפט השלום בתחום הפלילי.

אולי לא ידעתם: גרינברג היה פעיל ציבורי עוד בנעוריו וכבר בגיל 14 נבחר לשמש כיו"ר תנועות הנוער. 

חזון ומדיניות להתחדשות עירונית
כעיר ותיקה פוטנציאל ההתחדשות העירונית הינו רב ומשמעותו היא הגשמת החזון להתחדשות בשכונות הוותיקות ובמרכז העיר.

התחדשות עירונית הינה הכלי המרכזי בעזרתו הרשות מצליחה לחדש את האזורים הוותיקים והישנים, לחזק ולשדרג את הבתים, התשתיות הציבוריות והשכונות, להעלות את ערך הדירות ולשפר באופן משמעותי את איכות חיי התושבים ותחושת השייכות והזיקה שלהם לסביבת המגורים. 

לאור חשיבות הנושא פתח תקוה מקדמת באופן מיטבי את הפרויקטים השונים ומיישמת בשום שכל את ההתחדשות העירונית, כלומר מאפשרת פינוי בינוי וכן הגדלת מספר הדירות רק במקומות בהם נמצאו פתרונות וניתנים מענים לכל הנושאים הנגזרים מכך, כגון: מקומות חניה, תשתיות מתאימות, הימצאות מוסדות חינוך ועוד.

מאחר ופתח תקוה, אם המושבות, הינה עיר ותיקה אשר החלה דרכה כמושבה חקלאית. סביב כיכר המייסדים במרכז העיר הלכה וצמחה המושבה שהיום מהווה את מרכז העיר הוותיק. בתהליך ארוך בו לקחו חלק אנשי מקצוע ואנשי מינהל הנדסה, מינהלת כרמים וכל הגופים הרלוונטיים בעיריית פתח תקוה, גובש לראשונה, מסמך מדיניות תיכנונית כולל, המתייחס לשפע של סוגיות שעלו בדיונים בשולחן העגול, ומהם עלו קווי הפעולה להמשך התכנון. כל אחד מקווי הפעולה עיקרו באחד ההיבטים המרכיבים את מרכז העיר ותורמים להווייתו: חברה, סביבה, דיור, שימור, מרחב ציבורי, מסחר ותעסוקה, כמו גם תנועה ותחבורה, כלכלה עירונית, חינוך וניהול. 

המדיניות להתחדשות העירונית במרכז העיר מתייחסת ללב המושבה וכוללת יוזמות חדשות של הרשות המעודדות כניסת ציבור צעיר למגורים במרכז העיר. כך למשל מקודם פרויקט לבניית כפר סטודנטים של עמותת איילים ברחוב גוטמן, מגורי סטודנטים בשיתוף דרור ישראל ברחוב איכילוב, בר חברתי קהילתי הפועל בשוק העירוני, הקמת מתחם תרבות בקולנוע היכל הוותיק, בו תתקיים גם פעילות של גופי תרבות גדולים שיהיו שותפים לעשייה, פתיחת מרכז תרבותי קהילתי בבית ספר נצח ברחוב נורדאו ועוד.

במרכז העיר קיימים מבנים ותיקים מאד לצד מבנים חדשים. עיריית פתח תקוה עושה כל שניתן כדי לשמר את המבנים הוותיקים, הזוכים בחלקם להליך שימור, ולפעול לחידוש הבניינים הישנים במסגרת עידוד התחדשות עירונית. תכנית השימור של העיר שמה במרכז את שימור המורשת, העבר אשר משתלב עם הפיתוח העתידי.

תהליך דומה מתקיים בשכונות הוותיקות. תהליכי התחדשות עירונית במרחב הציבורי ובמרחב הפרטי מקודמים בשכונות השונות, ביניהן: אחדות, ורבר, יוספטל ועמישב. 

במקביל, העיר פתח תקוה גם מקדמת התחדשות עירונית שאינה למגורים, התחדשות עירונית בעירוב שימושים. כך למשל תבנה התחנה המרכזית החדשה, על בסיס התחנה הוותיקה, וסביבה ישתנה המרקם האורבני. במקום יוקם מרכז מסחרי, יוקמו בתי עסק שונים ומשרדים, הרחוב וסביבתו ישופצו, התנועה ברחוב תשתפר (גם בזכות סיום עבודות הרכבת הקלה). במקביל יבוצעו כאמור, עבודות נרחבות לחידוש מרכז העיר הוותיק.

היטלי השבחה – באים לקראת התושבים
עיריית פתח תקוה החליטה כי ברוב השכונות הנכללות בהתחדשות העירונית התושבים יהיו פטורים מהיטלי ההשבחה. כידוע התוספת ביחידות הדיור שיוקמו במסגרת ההתחדשות העירונית דורשת גם התאמות תשתיתיות וביניהן שטחי ומבני ציבור, מתקני רחוב חדשים, שבילי אופניים, מבני חינוך וגינות ציבוריות. לאור ההתנהלות הכלכלית בשנים האחרונות אשר הביאה לצבירת יתרות, הצפי לגבי העתיד מראה מגמה דומה אשר תאפשר לרשות להקים את התשתיות הציבוריות מתקציב הרשות ולא מהיטלי ההשבחה על חשבון התושבים. בתוך כך הוחלט כי הפרויקטים באזורים אחדות, עמישב, רמת ורבר, אנסקי – דגל ראובן, פוגל – בכר, יוספטל ומרכז העיר, לב המושבה – יהיו פטורים מהיטלי השבחה. בנוסף, שיפר, תקומה וצפון אורלוב ידרשו בהיטל השבחה מינימאלי של 25% כאשר שאר העיר 50% בלבד.

התחדשות עירונית הלכה למעשה
לפני כשלוש שנים הקים ראש העיר את מינהלת כרמים בניהולה של אדר' עינב עצמון – מינהלת להתחדשות עירונית שתפקידה לקדם ביתר שאת התחדשות עירונית במרכז העיר, ליזום פרויקטים חדשים, לקדם פרויקטים קיימים, למצוא פתרונות לבעיות שיעלו ולתת שירות איכותי בתחום הן לתושבי העיר והן לצוותים המקצועיים העוסקים בתחום.

מאז קידמה העירייה פרויקטים רבים של התחדשות עירונית ונכון לחודש יולי 2022 אושרו למעלה מ-2800 יח"ד בנוסף על היחידות הקיימות, תוך הקפדה על מתן מענים בכל התחומים שהוזכרו, לרבות חנייה, תשתיות, חינוך וכדומה.

אחד מהפרויקטים המשמעותיים הוא חידוש פני מדרחוב ההגנה וקציר, רחובות ותיקים במרכז העיר פתח תקוה. 

במטרה "להזרים דם חדש" למרכז העיר פתח תקוה והחזרתו להיות לב עירוני רלוונטי, שוקק חיים, מקום משמעותי לבילוי ולפנאי עבור כלל הציבורים בעיר, יחודשו הרחובות ההגנה וקציר. רחוב ההגנה ייפתח לתנועה בין חיים עוזר לרחוב מוהליבר (לא כולל רחוב קציר), באופן "נושם" כך שניתן יהיה לסגור את הרחוב לקראת אירועים מיוחדים. מטרת השינוי היא ליצור מרחב מגוון, פעיל ושוקק חיים, אשר ישפרו את ההליכה במרחב ואת הקישוריות של הרחוב למרחב סביב ולאלמנטים הנמצאים בסמוך, כמו כיכר המייסדים. 

את הבאים בשערי רחוב ההגנה יקבל אלמנט מרשים, מעין "שער" לנכנסים, ובהמשך הרחוב – שירוצף מחדש, תהיה תאורה חדשה ואלמנטים מוארים ייחודיים, ציורי קיר ומיצבי אומנות מתחלפים, פינות משחק, פינות ישיבה מגוונות, ספסלי נדנדה, סביבת משחק, ערוגות, גינון ייחודי לאורך הרחובות, בתי קפה והעשרת התמהיל העסקי ברחוב. עוד יתקיימו ברחוב מופעי רחוב ואירועי תרבות שיחזירו את המדרחוב לימיו כמקום תרבותי מרכזי.

לא מזניחים את השכונות הותיקות
בנוסף להתחדשות במרכז העיר תבוצע התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות, שינוי שיכלול התחדשות המרחב הציבורי והתחדשות המרחב הפרטי באמצעות תמ"א/פינוי בינוי, הכולל גם פיתוח מרכזים מסחריים בשכונות ועידוד עירוב שימושים.

כך למשל קיימת תכנית מפורטת להתחדשות עירונית בשכונת יוספטל הממוקמת במזרח העיר פתח תקוה. התכנית מקודמת על-ידי עיריית פ"ת, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ומינהלת ההתחדשות העירונית "כרמים" – מזה שנתיים, והושקעו בה כ- 5 מיליון שקלים. 

בתכנית המשתרעת על שטח של 335 דונם, קיימות כיום 1,380 יחידות דיור, במבני שיכונים וכן במבנים צמודי קרקע. 980 מתוך יחידות הדיור הקיימות מיועדות להתחדשות עירונית אשר במסגרתה מבני השיכון יוחלפו בבניינים חדישים עם תוספת קומות. סך יחידות הדיור לאחר ההתחדשות יעמדו על כ-4400.

בעירייה מציינים כי כחלק מהפיתוח האזורי תהפוך השכונה משכונה צדדית למרכזית ומשמעותית במרקם העירוני. כמו כן התכנית המוצעת עתידה להגדיל את שטחי המסחר משמעותית; 16,000 מ"ר מן השטח ייועד למסחר, ו- 12,000 מ"ר לתעסוקה, בעיקר לאורך רחוב וייסבורג העתיד להפוך לרחוב עירוני-מסחרי משמעותי, שיקשר את מזרח העיר למרכז העיר. בנוסף, התכנית מגדילה באופן משמעותי את שטחי הציבור הבנויים והפתוחים בשכונה, ומציעה כ-52 דונם של שטחי ציבור בנויים וכ-57 דונם של שטחים פתוחים, לרבות פארק שילווה את נחל מזור. התכנית אף תאפשר הקמת מגוון שטחי ציבור, ובתוכם בתי ספר, גני ילדים ומעונות יום, מועדוני נוער וקשישים ומרכז תרבות.

כדי לתת מענה לצורך במבני חינוך בשכונה, התכנית מציעה תוספת שטחי ציבור גדולים ועצמאיים בצפון השכונה ובדרומה. כמו כן מתוכנן אשכול מבני חינוך וקהילה בחלק הצפון מזרחי של השכונה. יושם דגש במבנים אלו על החיבור לפארק הסמוך, בהיבט האדריכלי והתכנוני. באזור זה ימוקם גם מועדון הנוער ואשכול של גני ילדים ומעונות היום. בנוסף, תתאפשר הקמת שטחי ספורט ונופש הכוללים בריכות שחייה וקאנטרי לרווחת התושבים.

שכונה נוספת שתעבור שינוי של ממש היא שכונת עמישב בה תתבצע התחדשות עירונית במספר רחובות, ביניהם הרב עובדיה יוסף, צלח שלום, המלך כורש והענבל. מדובר בתכנית פינוי בינוי הכוללת הריסה של 8 מבנים ופינוי של 213 יח"ד והקמת 5 מבנים הכוללים 776 יח"ד, בבינוי המכיל בניה מרקמית ובניה מגדלית בנוסף לחזית מסחרית לאורך רחובות צלח שלום ועובדיה יוסף.

גם ברחוב עזרא ונחמיה תתבצע תכנית פינוי בינוי. התוכנית משתרעת על פני שטח של כ-6.8 דונם, וכוללת 175 יחידות דיור, שיוקמו בשני שלבים: שלב א' בניין בן 24 קומות למגורים על קומת מסד הכוללת שטחי מסחר ושטחים לייעוד ציבורי, ושלב ב׳ הקמת שני מבני מגורים בני 9 קומות מעל קומת מסד הכוללת שטחי מסחרי . התוכנית כוללת חניון תת קרקעי בן שתי קומות .

ראש העיר פתח תקוה רמי גרינברג בריאיון ל"מגדילים":

כמה תושבים יתווספו לעיר בעשור הקרוב?
"היום פתח תקוה היא עיר מטרופולין בה מתגוררים למעלה מ-275,000 תושבים, אשר בחרו לגור ולחיות בה ומצאו בה עיר המספקת את מיטב שירותי החינוך, התרבות, התעסוקה והפנאי. העיר פתח תקוה נמצאת בהגירה חיובית כבר מספר שנים. בשנת 2040 עם צמיחת השכונות החדשות  צפויים להתגורר בעיר כ-400,000 תושבות ותושבים.

תוכנית או פרויקט משמעותי שקידמת במהלך הקדנציה לטובת פיתוח העיר?
"במהלך הקדנציה הצלחנו לקדם מספר פרויקטים מאד משמעותיים גם במרכז העיר וגם בשכונות הוותיקות, אבל אציין באופן מיוחד את תכנית האב להתחדשות העירונית במרכז העיר, לאור העובדה שלראשונה הצלחנו ליצור תכנית אב כוללת שתתייחס לכל הפרמטרים הקשורים להתחדשות במרכז העיר, שהוא לב ליבה של פתח תקוה. בתהליך ארוך בו לקחו חלק אדריכלים, יזמים ואנשי מקצוע הפועלים בעיר, מינהלת כרמים וכל הגופים הרלוונטיים בעיריית פתח תקוה, גובש מסמך מדיניות תיכנונית כולל, המתייחס לכל הנושאים הרלוונטיים: חברה, סביבה, דיור, שימור, מרחב ציבורי, מסחר ותעסוקה, כמו גם תנועה ותחבורה, כלכלה עירונית, חינוך וניהול. 

חשוב להזכיר תכנית גדולה ומשמעותית מאד שאנו מקדמים באזור התעשייה ירקון (סגולה) הכוללת תב"ע חדשה ותכניות בינוי פיתוח ועיצוב אדריכלי לאזורי התעסוקה קריית אריה ורמת סיב עם השקעה כספית אדירה בפיתוח המרחב הציבורי, וכן שתי תכניות גדולות ומשמעותיות המקדמות טבע במרחב האורבני – תכנית פארק הירקון פ"ת אשר ישמש כריאה הירוקה של העיר ושל כל המטרופולין בכלל. מדובר בפיתוח רחב במיוחד ותכנית גדולה מאוד לאזור נופש מטרופוליטני, מרכז ספורט ופיתוח שטחי פארק הירקון פ"ת, וכן פרויקט פיתוח נחל שילה, פנינת טבע שהוזנחה במשך שנים. לקחנו על עצמנו לטפל ולשקם את הנחל וסביבתו – להסיר מפגעים הפוגעים בנוף ובמערכת האקולוגית של הנחל, וכן לבצע עבודות פיתוח ויצירת אזורים לפעילויות פנאי ונופש לצד פיתוח נופי אקולוגי ושתילת עצי בוסתן ופרחי בר".

איך מאזנים בין ציפוף וחידוש העיר למגורים לבין הכנסות ממסחר ותעסוקה?
"התחדשות עירונית הינה הכלי המרכזי בעזרתו הרשות מצליחה לחדש את האזורים הוותיקים והישנים, לחדש את חזות הבתים והשכונות, להעלות את ערך הדירות ולשפר באופן משמעותי את איכות חיי התושבים. ההתחדשות העירונית היא העתיד של העיר, בלעדיה אנו גוזרים על תושבי הגרים באזורים הישנים והוותיקים המשך חיים בתנאים ירודים, לעיתים בסביבה לא נאותה ומונעים מהם לשפר את איכות חייהם.

פתח תקוה מקדמת באופן מיטבי את הפרויקטים השונים ומיישמת בשום שכל את ההתחדשות העירונית, כלומר מאפשרת הגדלת מספר הדירות רק במקומות בהם נמצאו פתרונות לכל הנושאים הנגזרים מכך, כגון מקומות חניה, תשתיות מתאימות, הימצאות מוסדות חינוך, מסחר ועוד. 

העיר פתח תקוה גם מקדמת התחדשות עירונית שאינה למגורים, התחדשות עירונית בעירוב שימושים. כך למשל תיבנה התחנה המרכזית החדשה, על בסיס התחנה הוותיקה, וסביבה ישתנה המרקם האורבני. במקום יוקם מרכז מסחרי, יוקמו בתי עסק שונים ומשרדים, הרחוב וסביבתו ישופצו, התנועה ברחוב תשתפר (גם בזכות סיום עבודות הרכבת הקלה) ועוד.

המדיניות להתחדשות העירונית במרכז העיר מתייחסת ללב המושבה וכוללת יוזמות חדשות של הרשות המעודדות כניסת ציבור צעיר למגורים במרכז העיר. אני מאמין כי התחדשות מרכז העיר, שיפור התחבורה באופן משמעותי באמצעות הרכבת הקלה, נת"צים, רישות העיר באוטובוסים וקישוריות מיטבית בין השכונות למרכז העיר ולמרכזי התעסוקה, הקמת פרויקטים לטובת מגורי סטודנטים, שיפור המרחב הציבורי והפיכתו לנעים, מזמין ובטוח, יצירת מוקדי פעילות, העשרת המרחב המסחרי ואפשרויות התעסוקה, כל אלה ועוד יהפכו את מרכז העיר לאטרקטיבי והומה. מרחב חיים שוקק וחיוני שהוא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום של תושבי העיר כולה". 

עירוב שימושים – בעד או נגד?
"בהחלט כן, תוך התחשבות במרחב ובתושבים. העיר פתח תקוה מקדמת התחדשות עירונית בעירוב שימושים. כך למשל תבנה התחנה המרכזית החדשה, על בסיס התחנה הוותיקה, וסביבה ישתנה המרקם האורבני. במקום יוקם מרכז מסחרי, יוקמו בתי עסק שונים ומשרדים, הרחוב וסביבתו ישופצו, התנועה ברחוב תשתפר (גם בזכות סיום עבודות הרכבת הקלה) ועוד. 

בפרויקטים רבים של התחדשות עירונית לצד תוספת יחידות הדיור ושיפור המרחב הפרטי אנו מקדמים שיפור המרחב החיצוני תוך התייחסות למסחר ותעסוקה. בנוסף בעיר קיימים מבנים ותיקים מאד לצד מבנים חדשים ועיריית פתח תקוה עושה כל שניתן כדי לשמר את המבנים הוותיקים, הזוכים בחלקם להליך שימור, ולפעול לחידוש הבניינים הישנים במסגרת עידוד ההתחדשות עירונית. כך אנו מיישמים הלכה למעשה שילוב ישן מול חדש והחייאת מבנים ותיקים והפיכתם למוקדי תרבות ובילוי (למשל בית אברהם שפירא, בית הדפוס, בית סווטיצקי- בית שיח שים ועוד)".

מטרה לשנה החדשה הבאה עלינו לטובה?
"גם בשנה הבאה פתח תקוה תמשיך לשגשג ולפרוח! נמשיך לספק לתושבי העיר מענה בכל תחום ובכל שכונה, החל מגיל לידה, אגב אנו הראשונים שהקמנו את האגף לגיל הרך המספק מענה לפעוטות ולהוריהם, המשך במענה לחיילים משוחררים, בתחומי ההשכלה הגבוהה, מגורים, פרנסה ותעסוקה, וכלה במענה לאוכלוסייה הבוגרת, ותיקי העיר היקרים".

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

קובי ארדיטי

שותף מנהל רם מוגרבי ארדיטי

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

רן מלאך

מנכ"ל בוני התיכון התחדשות עירונית

צילום: איה בן עזרי צילום: איה בן עזרי

עו"ד ארז תיק

שותף וראש מחלקת נדל"ן ליפא מאיר ושות'

זיו יעקבי // צילום: אלכס פרגמנט זיו יעקבי // צילום: אלכס פרגמנט

זיו יעקבי

מנכ"ל שותף אקרו נדל"ן

צילום: סיון פרג' צילום: סיון פרג'

דני מור

מנכ"ל בסט יזום

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

טל קידר

מנכ"ל קידר מבנים

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד ענת בירן

בעלים ענת בירן משרד עורכי דין

צילום: סיגל סבן צילום: סיגל סבן

עו"ד ירון טיקוצקי

שותף מייסד משרד עו"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, גרוס ושות'

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

עו"ד יאיר שלו

בעלים ומייסד יאיר שלו ושות'

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

עו"ד זיו גרומן

מייסד ובעלים גרומן ושות' עורכי דין

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

רונית אשד לוי

מנכ״לית יצחקי השקעות התחדשות עירונית

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

אסף סימון

מנכ"ל אפריקה התחדשות עירונית

צילום // סיון פרג' צילום // סיון פרג'

אודי בלום

מנכ"ל מטרופוליס

צילום: תומאס צילום: תומאס

אלכס מריאש

מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד אפרת רשף

שותפה במשרד פרבמן רשף ושות'

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

רוני מזרחי

יו"ר קבוצת מזרחי ובניו

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד צבי שוב

בעלים צבי שוב משרד עורכי דין

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד גיא יקותיאל

פרידמן, יקותיאל, אינגביר עורכי דין

צילום: גז אורית צילום: גז אורית

עו"ד בתיה בראף מליכזון

שותפה בכירה הררי טויסטר ושות'

צילום: צביקה גולדשטיין צילום: צביקה גולדשטיין

עו"ד דורון אריאל

שותף מייסד דורון אריאל ושות'

צילום: יורם רשף צילום: יורם רשף

עו"ד ישי איצקוביץ

ראש מחלקת נדל"ן אגמון, רוזנברג הכהן ושות'

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

חיים מסילתי

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין

צילום עצמי צילום עצמי

עו"ד דן הלפרט

מייסד ובעלים דן הלפרט משרד עורכי דין

צילום: טל גבעוני צילום: טל גבעוני

אדר' אבישי קימלדרוף

מנהל פרויקטים ראשי קרן ריאליטי

צילום: ראובן קפוצינסקי צילום: ראובן קפוצינסקי

ננה חן

מנכ"לית ראדקו מקבוצת רפאלי

צילום: יובל חן צילום: יובל חן

מוטי רונס

סמנכ"ל פיתוח עסקי ICR

צילום: סם יצחקוב צילום: סם יצחקוב

עו"ד שי אליאב

שותף מנהל גינדי כספי ושות' עורכי דין

צילום: טלי קצורין צילום: טלי קצורין

אדר' טל קאופמן

שותף קיקה בראז אדריכלים

צילום: אייל טואג צילום: אייל טואג

חיים קראדי

מנכ"ל פרשקובסקי מניבים

צילום: תומר חומפס צילום: תומר חומפס

ניב רום

בעלים ומנכ"ל כנען התחדשות עירונית

צילום: אבשלום ששוני צילום: אבשלום ששוני

ד"ר רינה דגני

בעלים קבוצת גיאוקרטוגרפיה

צילום: חברת לוינשטיין צילום: חברת לוינשטיין

אמיר לוטן

מנהל התחדשות עירונית קבוצת משולם לוינשטיין

צילום: דודי שמחי צילום: דודי שמחי

קרני גטריידה

בעלים SK שמאות מקרקעין

צילום: יח"צ צילום: יח"צ

ירון ספקטור

מנכ"ל ירון ספקטור שמאות מקרקעין

צילום: אורן דאי צילום: אורן דאי

עו"ד ערן באלינט

שותף נדל"ן שיבלת ושות'

רפי זנזורי // צילום: גיל ליפשיץ רפי זנזורי // צילום: גיל ליפשיץ

רפי זנזורי

מנכ"ל זנזורי נדל"ן

צילום: שי שהרבני צילום: שי שהרבני

נחמה בוגין

בעלים נחמה בוגין שמאות מקרקעין

צילום: יח"צ צילום: יח"צ

ארז כהן

בעלים ז.כ מדידות הנדסה ושמאות מקרקעין

צילום: אורי כרמי צילום: אורי כרמי

יהודה הרציג

בעלים ומנכ"ל קבוצת הרציג נדל"ן

צילום: ששון תירם צילום: ששון תירם

חיים אביטן

יו"ר קבוצת הרציג נדל"ן

צילום: דרור סיתהכל צילום: דרור סיתהכל

אדר' גיא מילוסלבסקי

בעלים מילוסלבסקי אדריכלים

צילום: כפיר סיון צילום: כפיר סיון

רוני בריק

מנכ"ל ובעלים לי-רן

צילום: דרור סיתהכל צילום: דרור סיתהכל

רחל מלכה

מייסדת ובעלים מעוז דניאל

צילום: רז רוגובסקי צילום: רז רוגובסקי

עו"ד אלון אבקסיס

שותף מחלקת נדל"ן הרצוג פוקס נאמן

באדיבות המשרד באדיבות המשרד

עו"ד אפרת לרנר

שותפה ענת בירן משרד עורכי דין

כך בחרנו את ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

מיזם ראשון מסוגו בישראל של אתר "מגדילים" דירג את ראשי הערים המובילים בהתחדשות העירונית

על תהליך הדירוג ראשי הרשויות המובילים בהתחדשות עירונית, הוועדה המייעצת והכרזת התוצאות

לראשי הערים ולמדיניות שלהם בתחום ההתחדשות העירונית חלק מהותי בקידום התוכניות והפיכתן לבנייה בפועל. במטרה לעודד את ראשי הערים לחדש את השכונות הוותיקות יזמו באתר מגדילים את פרויקט "מגדילים ראש", בדיקה דו שלבית שנערכה לבחירת עשרת ראשי הערים המובילים בקידום התחדשות עירונית בעירם. הרשימה נחשפה בכנס הנדלן השנתי "ישראל מתחדשת" שערך האתר הארצי לנדל"ן והתחדשות עירונית "מגדילים" ביולי 2022 בירושלים.

ב"מגדילים" מציינים כי: "המיזם הראשון מסוגו בארץ זכה להיענות גדולה בקרב תושבי הערים וראשי הרשויות עצמם, כאשר נרשמה קורלציה בין הצבעות התושבים לבין הבחירה של הוועדה המקצועית המייעצת, המורכבת מעשרות אנשי מקצוע בכירים ומנוסים בתחום. אנו מקווים שבכך הצלחנו לתרום להובלת השינוי ולקידום ההתחדשות העירונית בישראל".

כרמלה קופר, עורכת ראשית של אתר מגדילים ציינה כי מטרת הבדיקה לא הייתה לבדוק היכן נבנו הכי הרבה יחידות דיור במסגרת התחדשות עירונית, אלא לאתר את ראשי הערים שנרתמו לנושא ומשקיעים מאמצים רבים לקידום ההתחדשות העירונית בעירם. לדבריה, בשלב הראשון השתתפו כ-44 ראשי ערים, אשר עמדו בקריטריונים שנקבעו בתקנון והתבססו על נתוני הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. מדובר בערים בהן התקבלו היתרים לבנייה של מעל 200 יחידות דיור במסגרת פינוי־בינוי; ערים בהן היתרים לבנייה של מעל 40 יחידות דיור במסגרת תמ"א 38; ערים בהן אושרו תוכניות במתחמי התחדשות עירונית במהלך חמש השנים האחרונות.

בשלב השני עלו ראשי הערים להצבעת התושבים ובשלב האחרון התכנסה הוועדה המקצועית, בהשתתפות עשרות בכירים מענף הנדלן, יזמים, עורכי דין, אדריכלים שמאים ועוד. את הוועדה הנחתה קופר, שציינה כי: "נקבעה מסגרת של קריטריונים לדרוג סופי, במשך מספר שעות חלקו חברי וחברות הוועדה מידע ועמדות, ובסופו של דבר דירגו את ראשי הרשויות, כאשר המידע שוקלל לכדי רשימת המובילים".

נגישות