מקום 3

יאיר רביבו

ראש העיר לוד

ראש העיר לוד, יאיר רביבו: "לוד משנה את פניה מהקצה אל הקצה"

לא פחות מ-86 אחוזים משטח העיר לוד תוכנן מחדש: "מהווה אלטרנטיבה נגישה, מעורבת שימושים וקהילתית לזוגות צעירים מגוש דן" 

ניסיון ציבורי: יאיר רביבו (48) מכהן בתפקידו משנת 2013. כיהן כמנכ"ל עיריית לוד בתקופת הוועדה הקרואה בראשותו של מאיר ניצן (2011 – 2013). עם בחירתו לראשות העיר הגיעו לסיומן שבע שנות ועדה קרואה בעיר. בתפקידים ציבוריים קודמים שלו כיהן רביבו כמנכ"ל וגזבר המועצה המקומית ירוחם, כסמנכ"ל החברה הכלכלית בלוד וכמנהל רשת המתנ"סים בעיר. בראשית דרכו הציבורית כיהן כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן.

השכלה: לרביבו תואר ראשון במדעי המדינה ובשפה הערבית מאוניברסיטת בר-אילן. תואר ראשון נוסף במשפטים במכללת שערי משפט. תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן. מוסמך כעורך-דין.

אולי לא ידעתם: כבוגר יחידת המודיעין 8200 רביבו השתתף במבצעים סודיים אשר טרם פורסמו. במהלך שירותו הצבאי הוא למד את השפה הערבית על בוריה וכיום הוא כותב, מדבר וקורא את השפה על בוריה ("כשאני מסייר בגני ילדים ערביים בעיר אני עורך שעת סיפור לילדים בשפתם. זה שובר מחיצות, הידע שלי יוצר שפה משותפת")

מתי הייתה פריצת הדרך שלך בהתחדשות העירונית בעיר?
"כחלק מההיערכות העירונית היסודית לקידום ומימוש תהליכי ההתחדשות העירונית, נערך מסמך מדיניות רשמי להתחדשות המרקם העירוני הותיק בלוד. מטרתו הראשית של המסמך היא לרכז את המידע אודות המצב הקיים והמוצע בתחום המרחב הותיק של העיר, מההיבטים החברתיים, הכלכליים והתכנוניים בשלבי התכנון והביצוע. מטרה נוספת היא להציג את הידע שנצבר בתהליכי ההתחדשות הקיימים בנוגע למאפייני ומשמעויות הליכי ההתחדשות העירונית השונים, בין בפינוי בינוי ובעיבוי ובין בשיפוץ וחידוש הקיים. על בסיס אלו, בא המסמך להתוות את הדרך להמשך תהליכי ההתחדשות העירונית במרחב העיר הוותיקה ולהנגיש את הכללים העירוניים לקידום תכנון וביצוע של מתחמי התחדשות עירונית".

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
"לוד משנה את פניה מהקצה אל הקצה, למעלה מ-86% משטח העיר תוכנן מחדש בתכניות התחדשות בקידום הרשות במסלול פינוי-בינוי. על פי התכנון יתווספו למעלה מ-25,000 יח"ד בתכניות התחדשות עירונית. זאת במקביל לתוספת של כ-17,000 יח"ד בשלוש שכונות חדשות שאנו מקימים; נופי בן שמן, הרובע הבינלאומי ומצפה רנה. לצד קידום השכונות החדשות, חלק מרכזי בהצלחת המהפכה בעיר נעשה בזכות האמון מצד התושבים הוותיקים, שחווים את השינויים החיוביים באמצעות התחדשות עירונית. העיר לוד מובילה את ההתחדשות העירונית בארץ ומהווה אלטרנטיבה נגישה, מעורבת שימושים וקהילתית לזוגות צעירים מגוש דן, תוך קידום מוצלח של תוכניות ענק בותמ"ל".

תכנית לוד צפון // הדמיה: בת אל זיתוני, מנעד אדריכלים
תכנית לוד צפון // הדמיה: בת אל זיתוני, מנעד אדריכלים

כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"בשביל ליצר ודאות ליזמים ולדיירים, נקטנו מספר תהליכים והקמנו מנהלת להסכם הגג (המבואה) שמובילה את הפעילות. אנחנו מייצרים את הודאות באמצעות עבודה מקבילה בשלושה אפיקים: תכנון, כלכלה וחברה, כשאנחנו מתכננים אנחנו עובדים על הכול בבת אחת. היקפי הביצוע הם אדירים, אנחנו מחדשים את התשתית בכל רחוב ובכל פארק בעיר, וגם זה מייצר ודאות ליזמים. החל מודאות בלוחות זמנים, באסטרטגיה סדורה ומותאמת לשינויים במרחב. ועד למיתוג העיר, לכללים הברורים ולתוכניות הבינוי.

התוצאה של הוודאות ליזמים נראית בשטח, בכך שכל חברות הבנייה הגדולות והמובילות בישראל לצד היזמים המרכזיים נמצאים בעיר לוד ומשקיעים בה ובפיתוחה שנים קדימה.  

במקביל פועלת הרשות גם ליצירת ודאות עובר הדיירים בתהליכי ההתחדשות, הן בפן הארגוני באמצעות הליווי הצמוד של "המבואה"- מנהלת עירונית להתחדשות שעובדת בשטח ומוציאה אל הפועל את כלל תהליכי הארגון, ההדרכה, שיתוף הציבור וההכשרה של הדיירים בתהליך והן בפן הכלכלי באמצעות קידום החלטה עירונית על פיה בכל פרויקט התחדשות עירונית, ובמסגרת התחייבויות היזמים, תוקם קרן תחזוקה לטובת הבניין המתחדש, שבה יפקיד היזם דמי תחזוקה שישלימו את הפער בין עלות דמי הועד הנוכחיים לעלות במבנים החדשים, לתקופה של עשר שנים. קרן התחזוקה תשמש את בעלי הדירות המתגוררים בהן לפני ואחרי ביצוע התכנית".

אלו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בתחום ההתחדשות העירונית בשנים הקרובות?
"כפי שציינתי, העיר כולה עוברת מהפיכה של ממש. למעלה מ-86% משטח העיר תוכנן מחדש בתכניות התחדשות עירונית. אנו פועלים בכל אזור בעיר ומקדמים במקביל 14 תכניות התחדשות שונות ברחביה. כן חשוב לציין את האזורים המרכזיים שמקודמים כרגע: 

אזור מרכז העיר – הכולל 9 תכניות התחדשות שונות, המרכזיות, הן הס-גולדברג, אילת, שלמה המלך, דוד המלך. חלק חשוב ובלתי נפרד מכל תהליך של התחדשות עירונית הוא שיפור משמעותי של הקישוריות התחבורתית, שמשפיעה על יכולת ההתפתחות של העיר כולה בכל הרמות ובפרט בתחום התעסוקה. תכניות ההתחדשות במרכז העיר מייצרות רשת עורקי תחבורה בלב העיר באמצעות תחבורה ציבורית נגישה, שבילי אופניים ודרכי הגעה נוחות להולכי רגל לתחנת הרכבת החדשה. כל השינויים המתוכננים צפויים לשדרג את איכות החיים של התושבים המתגוררים באזור, תוך ניצול המיקום המרכזי בעיר, ובכך גם להגדיל את מלאי יחידות הדיור באזור הביקוש ולהביא לחיזוק וחידוש מרכז העיר לוד.

מגדלי מגורים מסחר תעסוקה ותיירות באזור כיכר קומנדו // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים
מגדלי מגורים מסחר תעסוקה ותיירות באזור כיכר קומנדו // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

אזור העיר העתיקה – מתוכנן לעבור תהליך מסיבי של התחדשות עירונית, מתוך אמונה כי מרכז העיר ההיסטורי הוא גם זה שיצעיד אותה קדימה ויהווה את מרכז העיר העתידי של לוד ויהפוך למנוף אסטרטגי להתפתחות העיר כולה. באזור זה מקודמות כ-6000 יח"ד חדשות בשתי תכניות; הליבה ובית הקשתות, שטחי מסחר ותעסוקה ענפים וגולת הכותרת בה היא תחום התיירות. ברמה התיירותית תכנית הליבה מתמקדת בשימור ופיתוח של אוצרות היסטוריים הקיימים במתחם. הפרויקטים המובילים הם חידוש השוק העירוני, הקמת מרכז הפסיפס שנפתח לציבור בשנה שעברה ומושך אליו תיירות פנים וחוץ, פיתוח חאן חילו כמרכז ירידים ואירועי תרבות, הקמת משכן חדש לאומנויות הבמה ועוד. כמו כן אנו עוסקים בשחזור ופיתוח המבנים הנדירים במתחם ישיב אותם למרכז הבמה כנכסים חשובים לתושבים והם יהוו מוקד משיכה לתיירות שתביא לפיתוח כלכלי כלל עירוני".

תוכניות או פרויקט משמעותי שקודם במהלך הקדנציה האחרונה לטובת פיתוח העיר?
"אחד הפרויקטים המשמעותיים שאנו מקדמים הוא פיתוח אזור תעסוקה עצום באזור הצפוני של העיר; "הלודקיישן". שטח אזור התעשייה הקיים הוא 500 דונם והוא עתיד להתרחב לכ-5,000 דונם במודל של עירוב שימושים מלא. 5,000 יח״ד עתידות לקום לצד 3 מיליון מ״ר של תעסוקה ומסחר. רובע המגורים מיועד למגוון אוכלוסיות וישלב בתוכו מוסדות חינוך, ארנה גדולה לאירועים ומבני ציבור. בניגוד לרוב אזורי התעסוקה בארץ, שחיים ביום ומתים בלילה, גישה של עירוב שימושים למגורים, תעסוקה ותרבות מייצרת אזור שוקק חיים. להשלמת התפיסה הכוללת, יוקמו בתי מלון שישרתו, בין השאר, אורחים ועובדים מנתב״ג. תחנת רכבת העוברת בתוך הרובע מאפשרת תחבורה מהירה ונוחה לתל אביב. בין החברות שיאכלסו את מתחם התעסוקה, ניתן למנות חברות לוגיסטיקה, חברות היי טק, פינטק, בנקים ועוד".

לסיום, משפט השראה שאתה נוהג לומר
"המוטו שלי הוא: 'כשיש לי זמן – אין לי זמן, וכשאין לי זמן – יש לי הרבה זמן'. מאמין שדווקא כשהיום עמוס במטלות ואתגרים אני מצליח להוציא מעצמי הרבה יותר. בלחץ אני הופך ממוקד וחד הרבה יותר. מדי יום אני מקבל בממוצע 6,000 הודעות ווטסאפ, 300 מיילים ו-100 הודעות בפייסבוק. אני ישן רק שלוש שעות בלילה אחרי שאני מסיים לענות לתושבים שפנו אליי". 

מתחמי התחדשות עירונית בולטים בעיר:
מתחם הס – גולדברג
כמות יח"ד מצב נכנס- 256

כמות יח"ד מצב יוצא- 3572  

מסחר ותעסוקה כ-70,000 מ"ר, 

מידע על השכונה: התחדשות עירונית מסיבית במרכז העיר, מבני מגורים בני 25-9 קומות, שדרוג תחבורתי משמעותי, תכנית מהיר לעיר בשטח המתחם

מתחם כיכר התחנה
כמות יח"ד מצב נכנס- 256

כמות יח"ד מצב יוצא- 1696

מסחר 16,680 מ"ר.

תעסוקה 46,192 מ"ר.

צרכי ציבור 17,485 מ"ר

מידע על השכונה: מבני מגורים בני 10-25 קומות המשולבים במסחר, תעסוקה ומבני ציבור. כמו כן, התוכנית כוללת כ-8 דונם של שטחים פתוחים, כיכר עירונית בשטח 4 דונם וכן שימור של מבנים היסטוריים, בהם מבנה תחנת הרכבת מהתקופה העות'מנית המתחבר לציר המסילה ההיסטורי.

התחדשות עירונית לאה גולדברג // הדמיה: HQ אדריכלים
התחדשות עירונית לאה גולדברג // הדמיה: HQ אדריכלים

מתחם הליבה
כמות יח"ד מצב נכנס- 1191

כמות יח"ד מצב יוצא- 5274

מסחר 22,000 מ"ר.

תעסוקה 33,000 מ"ר.

מידע על השכונה: התחדשות עירונית מסיבית בעיר העתיקה, פיתוח תיירותי משמעותי, עירוב שימושים, פיתוח תשתיות, תכניות חברתיות.

מתחם אילת
כמות יח"ד מצב נכנס- 257

כמות יח"ד מצב יוצא- 898

שטחי מסחר – 3,200 מ"ר

שטחי תעסוקה – 23,500 מ"ר

מידע על השכונה: התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים בתמהיל מגורים מגוון, המשלב בין בניה מרקמית של כ-7 קומות לבין בניה גבוהה שתכלול מבנים בני כ- 25 קומות. בחלק ממבני המגורים מוצע עירוב שימושים עם מסחר ומבני ציבור בקומת הקרקע. המתחם מצוי על גבי רשת צירי תחבורה ציבורית ראשיים בעיר וביניהם קו רכבת קלה.

מתחם שלמה המלך
כמות יח"ד מצב נכנס- 910

כמות יח"ד מצב יוצא- 3173

שטחי מסחר/תעסוקה 13,043 מ"ר

מידע על השכונה: התכנון המוצע עבור המתחם כולל בינוי במספר מבני מגורים בתמהיל מגורים מגוון, המשלב בין בניה מרקמית של עד 10 קומות לבין בניה גבוהה שתכלול מבנים בני כ- 25 קומות. בחלק ממבני המגורים מוצע עירוב שימושים עם גני ילדים או מסחר בקומת הקרקע. המתחם מצוי על גבי רשת צירי תחבורה ציבורית ראשיים בעיר ובהם קו רכבת קלה הממוקם ממזרח למתחם ואושר לאחרונה.

מצפה רינה לוד // צילום: אלונים גורביץ' אדריכלים + evolve media
מצפה רינה לוד // צילום: אלונים גורביץ' אדריכלים + evolve media

מתחם דוד המלך
כמות יח"ד מצב נכנס- 754

כמות יח"ד מצב יוצא- 3400

שטחי מסחר- 12,000 מ"ר

שטחי תעסוקה- 60,000 מ"ר

מידע על השכונה: התוכנית נמצאת במיקום מרכזי בעיר וכוללת בתוכה את קניון לוד סנטר, מגדל קיסר וחלק מרחובות דוד המלך, שד' ירושלים, שלמה המלך ורחל אלתר.

מתחם לוד דרום
כמות יח"ד מצב נכנס- 1713

כמות יח"ד מצב יוצא- 8000

שטחי מסחר, תעסוקה ומלאכה- 374,397 מ"ר. 

מידע על השכונה: בנגישות לאמצעי תחבורה ציבורית, כולל סמיכות לתחנות רכבת ומטרו, מוקדי תעסוקה ומסחר ומוסדות חינוך, תרבות וספורט סמוכים.

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

כך בחרנו את 10 ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

אנו משתמשים בזה?

זוהי עובדה מבוססת שדעתו של הקורא תהיה מוסחת על ידי טקטס קריא כאשר הוא יביט בפריסתו. המטרה בשימוש ב-Lorem Ipsum הוא שיש לו פחות או יותר תפוצה של אותיות, בניגוד למלל '� יסוי � יסוי � יסוי', ונותן חזות קריאה יותר.הרבה הוצאות מחשבים ועורכי דפי אינטרנט משתמשים כיום ב-Lorem Ipsum כטקסט ברירת המחדל שלהם, וחיפוש של 'lorem ipsum' יחשוף אתרים רבים בראשית דרכם.גרסאות רבות נוצרו במהלך השנים, לעתים בשגגה לעיתים במכוון (זריקת בדיחות וכדומה).

מה זה Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum הוא פשוט טקסט גולמי של תעשיית ההדפסה וההקלדה. Lorem Ipsum היה טקסט סטנדרטי עוד במאה ה-16, כאשר הדפסה לא ידועה לקחה מגש של דפוס ועירבלה אותו כדי ליצור סוג של ספר דגימה. ספר זה שרד לא רק חמש מאות שנים אלא גם את הקפיצה לתוך ההדפסה האלקטרונית, ונותר כמו שהוא ביסודו. ספר זה הפך פופולרי יותר בשנות ה-60 עם ההוצאה לאור של גליון פונטי המכיל פסקאות של Lorem Ipsum. ועוד יותר לאחרונה עם פרסום תוכנות המחשב האישי כגון Aldus page maker שמכיל גרסאות של Lorem Ipsum.

היכן אפשר להשיג?

יש המון גרסאות זמינות לפסקאות של Lorem Ipsum. אבל רובם עברו שינויים בצורה זו או אחרת, על ידי השתלת הומור או מילים אקראיות שלא נראות אפילו מעט אמינות. אם אתה הולך להשתמש במקטעים של של Lorem Ipsum אתה צריך להיות בטוח שאין משהו מביך חבוי בתוך הטקסט. כל מחוללי הטקסט של Lorem Ipsum שנמצאים ברשת האינטרנט מכוונים לחזור על טקסטים מוגדרים מראש לפי הנדרש. וזה הופך אותנו למחוללי טקסט אמיתיים ראשונים באינטרנט. אנו משתמשים במילון עם מעל 200 ערכים בלטינית משולבים במבני משפטים על מנת לשוות לטקט מראה הגיוני. ולכן הטקסט של Lorem Ipsum לעולם לא יכיל טקסטים חוזרים, הומור, או מילים לא מאופייניות וכדומה

מנין זה בא?

בניגוד לטענה הרווחת, Lorem Ipsum אינו סתם טקסט רנדומלי. יש לו שורשים וחלקים מתוך הספרות הלטינית הקלאסית מאז 45 לפני הספירה. מה שהופך אותו לעתיק מעל 2000 שנה. ריצ'רד מקלינטוק, פרופסור לטיני בקולג' של המפדן-סידני בורג'יניה, חיפש את אחת המילים המעורפלות ביותר בלטינית – consectetur – מתוך פסקאות של Lorem Ipsum ודרך ציטוטים של המילה מתוך הספרות הקלאסית, הוא גילה מקור בלתי ניתן לערעור. Lorem Ipsum מגיע מתוך מקטע 1.10.32 ו- 1.10.33 של "de Finibus Bonorum et Malorum" (הקיצוניות של הטוב והרע) שנכתב על ידי קיקרו ב-45 לפני הספירה. ספר זה הוא מאמר על תאוריית האתיקה, שהיה מאוד מפורסם בתקופת הרנסנס. השורה הראשונה של "Lorem ipsum dolor sit amet", שמופיעה בטקסטים של Lorem Ipsum, באה משורה במקטע 1.10.32

הפסקאות הסטנדרטיות של Lorem Ipsum שהיו בשימוש מאז המאה ה-16 משוחזרות בתחתית הדף לאלה שמעונייניםץ מקטעים 1.10.32 ו- 1.10.33 מתוך "de Finibus Bonorum et Malorum" של קיקרו משוחזרים גם כן בצורתן המקורית מלווים בגרסה האנגלית משנת 1914, שתורגם על ידי ה. רקהם.

נגישות