banner
רוני כהן מנכל אלדר שיווק // צילום: אוראל כהן
רוני כהן מנכל אלדר שיווק // צילום: אוראל כהן

האם היזמים על סף ייאוש?

מאשימים את ההמשלה וצופים ירידה נוספת בהתחלות בנייה ובתמ"א 38

הקרב על הנתונים בענף הבנייה נמשך והשבוע: דו"ח שפרסם הלמ"ס ומעיד על ירידה בהתחלות בנייה, הצליח לעורר את זעמם של היזמים ולהציף תחושות קשות כלפי מדיניות הממשלה, על אף שרבים מהם נזהרים מלפתוח חזית ישירה עם שר האוצר, משה כחלון. הם מדברים על הקיפאון, מחיר למשתכן, ההגרלות, חוסר כדאיות כלכלית ופגיעה עקיפה בתמ"א38 ופרויקטים להתחדשות עירונית.

כך למשל,  זה נשמע מפיו של נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ: יום לאחר פרסום הנתונים האפרוריים: "קיפאון גורר קיפאון, היום אנחנו מתחילים לראות את הנזק שעושה תכנית מחיר למשתכן לשוק הבניה. מצד אחד התחלות הבניה במחיר למשתכן מועטות בגלל שהממשלה הגרילה דירות  שייקח עוד זמן רב עד שתחל הבניה שלהן היות והן על קרקעות שאינן בשלות לבניה, ואנו כבר רואים שהזוגות הצעירים מתקוממים ואפילו לא נרשמים להגרלות. מצד שני גם היוזמה הפרטית נפגעה. בגלל הקיפאון המלאכותי שנוצר בשוק, גם לדירות חדשות וגם לדירות יד שניה, ומאחר ואין קרקעות לבניה בשוק החופשי,  ליזמים אין  כדאיות לצאת עכשיו עם פרויקטים חדשים לקהל הרחב".

ניסים אחיעזרא מנכל אחים דוניץ // צילום: יחצ
ניסים אחיעזרא מנכל אחים דוניץ // צילום: יחצ

אין מכרזים לפרויקטים לשוק החופשי

אותן קריאות חוזרות לממשלה "להתעשת" הציפו בימים האחרונים את הטענות כלפי המדיניות הקיימת. רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, אמר השבוע: "הנתונים אינם מפתיעים. פרויקטי מחיר למשתכן מתקדמים לאט בשל בירוקרטיה ובעיות תיכנוניות, אין מכרזים לפרויקטים לשוק החופשי, הקרקעות הפרטיות יקרות ופרויקטי התחדשות עירונית תקועים. אז מה נשאר? ברור שתהיה ירידה התחלות בנייה. הפרויקטים שיוצאים עכשיו הם פרויקטים שהתכנון שלהם החל לפני מספר שנים. הממשלה חייבת להתעשת ולהתחיל לטפל בכל השוק ולא רק בפלח של 20% ממנו חשוב ככל שהיה".

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית חברת צרפתי שמעון, אמרה כי: "מה שהיה הוא מה שיהיה. המדינה הושיבה את הרוכשים על הגדר, והירידה במכירות גורמת לכך שהקבלנים לא יכולים להוציא לשיווק ולהתחיל בבניה של שלבים נוספים בפרויקטים, משום שכל עוד שאין מכירות בשלב הראשון של הפרויקט הם לא יוכלו לקבל ליווי בנקאי לשלב הבא. מבחינת פרויקטים רגילים חדשים בוודאי שאין על מה לדבר היות ובשנתיים האחרונות המדינה שיווקה קרקעות רק במסגרת מחיר למשתכן. היות ורוב הקרקעות ששווקו במסגרת מכרזים של מחיר למשתכן עדיין אינן מוכנות לבניה, התוצאה בפועל היא צניחה דרמטית בהתחלות הבניה".

הממשלה איימה והיזמים נזהרו

אוהד סבן, סמנכ"ל דונה, מסביר כי השינויים והאימיום מצד הממשלה עשו את שלהם, והשפיעו על החלטות היזמים: "מגמת הירידה של התחלות בבנייה הייתה צפויה לאור פעילות הממשלה להוצאת המשקיעים מהשוק. מס הרכישה הגבוה שהוטל על משקיעים שהיוו חלק ניכר מרוכשי הדירות בפרויקטים בכל רחבי הארץ , לצד האיומים במס דירה שלישית הקטינו את הביקושים לדירות בשוק החופשי והתוצאה היא שהיזמים זהירים יותר ומתחילים פרויקטים בקצב איטי יותר ובשלביות רבה יותר.

אוהד סבן סמנכ"ל דונה // יחצ
אוהד סבן סמנכ"ל דונה // יחצ

"כמו כן, תוכנית מחיר למשתכן  אולי מאפשרת הגרלת דירות בהנחה, אולם, בשטח הקרקעות ששווקו במסגרת התוכנית אינן מתוכננות ובחלקן עדיין לא החל פיתוח מה שאומר שיעברו שנתיים ואף יותר, מיום הזכייה במכרז ועד שהן יתורגמו להתחלות בניה בפועל. ניתן לראות את זה בערים כמו מודיעין, ראש העין וכרמי גת".

ירידה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית ותמ"א 38

רו"ח אודי בלום, מנכ"ל חברת מטרופוליס המתמחה בייזום ופיתוח פרויקטים של התחדשות עירונית, מסביר כי: "אפילו בתחום ההתחדשות העירונית יש ירידה חדשה בהתחלות בנייה, ולכאורה אין לזה קשר למחיר למשתכן או לקרקעות זמינות. ברבעון השלישי נרשמה ירידה בהתחלות בנייה בתמ"א 38 הריסה ובנייה. הגורם לכך הן הרשויות המקומיות שמעכבות את כל הפרויקטים. הן מנהלות מאבק מול השלטון המרכזי על חשבון היזמים והתושבים שמבקשים לקדם במסגרת הזכויות שלהם התחדשות עירונית. אם ההתנהלות הזו תמשיך ולא יימצא פתרון, אנחנו נראה צניחה חדה עוד יותר בהתחלות בנייה בתחום, וזאת בניגוד להצהרות הממשלתיות כי יש להתייחס להתחדשות עירונית כאמצעי משמעותי לפתרון משבר הדיור"

אבי נאור, מנכ"ל ראדקו 38 מקבוצת רפאלי, מסביר כי "הירידה בהתחלות בנייה בהתחדשות עירונית צריכה לשמש תמרור אזהרה לקובעי המדיניות במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות. הנתונים, המצביעים על ירידה של כ-4% בהתחלות בנייה בתמ"א 38 הריסה ובנייה, צריכה להדאיג מאוד ומחייבת את קובעי המדיניות לבחון את הגורמים לכך. היזמים והתושבים לוחצים לקדם את הפרויקטים, אולם מנגד הבירוקרטיה רק מעכבת, מקשה ומייקרת את כל התהליך. איך ייתכן שלא מצליחים לקדם פרויקטים במקום שיש בו לרוב ביקוש, כדאיות כלכלית ורצון של כל הגורמים?"

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות