banner
צילום - אבי חיון, ארכיון הצילומים של קקל
צילום - אבי חיון, ארכיון הצילומים של קקל

111 מיליון שקלים לשיקום מבנים ושטחים ציבוריים ברשויות

יושקעו בפרויקט המשותף לקרן קיימת לישראל והמשרד להגנת הסביבה, לשיקום 16 שכונות בארץ. דניאל עטר, יו"ר קק"ל: "מחוייבים להשקעה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית"

 

המשרד להגנת הסביבה וקרן קימת לישראל השיקו באופקים את תוכנית "שיקום שכונות סביבתי", במסגרתה יושקעו 111 מיליון שקל בפיתוח ובהפחתת זיהומים סביבתיים בשכונות ובשיכונים ב- 16 רשויות בדירוג חברתי-כלכלי 1-5.

התוכנית הנה חלק ממהלך כולל להפחתת זיהום האוויר, שמובילים המשרד להגנת הסביבה וקרן קימת לישראל בהיקף כולל של 390 מיליון שקל. בין היתר התוכנית מציעה להפוך אלפי יחידות דיור בפריפריה "לבריאות ויעילות אנרגטית", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה, "עשרות רשויות הורידו את צריכת החשמל בעשרות אחוזים, 62 אוטובוסים חשמליים ינועו ברחבי המדינה עד סוף השנה, 300 מסנני חלקיקים יותקנו על משאיות אשפה, מאות כלי רכב חשמליים ינועו במערכי שיתוף רכב ו-1,500 מוניות היברידיות יעלו על הכביש".

ישוקמו 530 מבנים
במסגרת פרויקט שיקום השכונות הסביבתי, בחרה כל רשות רצף של מבני שיכון ואת השטחים הציבוריים הצמודים לו, שאותם היא מתכננת לשקם. על גגות מבני ציבור ברחבי העיר יותקנו מערכות פוטו-וולטאיות לייצור אנרגיה סולארית (PV) וההכנסה מהן תושקע באחזקה השוטפת ובמיזם חברתי קהילתי למשך כעשור.

כמו כן, יותקנו תאורה חסכונית, הצללה ומערכות השקיה אוטומטיות. "המערכות החכמות והחסכוניות ישפרו את פני השיכון והשכונה, יחסכו בעלויות אחזקת המבנים וייצרו רצף של שטחים ציבוריים ופרטים מטופחים, שצפויים להישאר כך לאורך זמן", נמסר עוד.

במיזם משתתפות 16 רשויות מקומיות, שישקמו חצרות של כ-530 מבנים, וישפרו את מציאות היום יום של כ-16 אלף תושבים. בפרויקט משתתפות הערים: באר שבע, אילת, נתיבות, ירוחם, ערד, לוד, קריית גת, קריית מלאכי, עכו, קריית ים, אופקים, עפולה, דימונה, אשקלון, נתניה ושדרות.

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, מסר כי: "אנחנו מחברים את שמירת הסביבה והתייעלות אנרגטית לשיקום שכונות, סמל בציבוריות הישראלי, ומראים שנושא שמירת הסביבה יכול להוות גם הכנסות למדינה ולא רק הוצאות. כשנכנסתי למשרד לא חשבתי שאזכה לגעת בפרויקט מהסוג הזה – שיקום שכונות נוסח המאה ה-21. אני שמח שהגענו לכאן". סגן השר להגנת הסביבה, ח"כ ירון מזוז, הוסיף: "לא מדובר בעוד מיזם. טיפוח סביבתי נוגע באנשים ומשנה את חיי היום יום שלהם".

דניאל עטר, יו"ר קק"ל: "בין שלל הפרויקטים שאנו מקיימים יחד עם המשרד להגנת הסביבה – זהו הפרויקט הכי חשוב ומשמעותי, ואני בטוח שגם בשנים הבאות נמצא את הדרך להרחיב אותו, שכן הוא נוגע בדיוק באנשים ובמקומות שצריכים את התמיכה של המדינה ושל מוסדות השלטון. במגוון הפרויקטים שהשקנו יחד הושקעו עד כה 390 מיליון שקל כחלק ממחויבותנו להשקעה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, על מנת לצמצם את הפערים שקיימים היום בחברה. התוכניות האלה – שמחברות השקעה בחברה עם השקעה באיכות הסביבה – זו המשמעות של שלם הגדול מסך חלקיו״

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, הוסיף כי: "תענוג לראות כיצד זרם העשייה הבריאותית, החברתית והכלכלית של המשרד להגנת הסביבה הופך מחזון למציאות" וראש עיריית אופקים, איציק דנינו, אמר: "באופקים אנחנו נמצאים כבר באמצע התהליך, לאחר שקיימנו מפגשי חשיפה לתושבי השכונות. היה מרגש לראות את התגובות החמות שקיבלנו מהתושבים על המהלך. המפגשים האלו נועדו לתת את המענה המתאים ביותר עבור צורכי כל מתחם ומתחם. זהו שיקום שכונות אמיתי, זה פרויקט שנוגע בכל אחת ואחד מהדיירים באופן אישי".

באירוע ההשקה באופקים, מימין לשמאל: דניאל עטר, יו"ר קק"ל; ח"כ זאב אלקין, השר להגנת הסביבה; ח"כ ירון מזוז, סגן השר להגנת הסביבה; איציק דנינו, ראש עריית אופקים; ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה. צילום: אבי חיון, ארכיון הצילומים של קק"ל

 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות