מקום 5

מרים פיירברג-איכר

ראש העיר נתניה

ראש העיר נתניה מרים פיירברג איכר: "כיום מקודמות בעיר למעלה מ -200 תכניות פינוי בינוי"

העיר הגדולה ביותר באזור השרון ממשיכה להתפתח ולהתחדש: "לצד השכונות החדשות שאנחנו מפתחים, חשוב לי לחדש את השכונות הוותיקות"

ניסיון ציבורי: מרים פיירברג -איכר (72) מכהנת כראש העיר נתניה משנת 1998, בשנת 2018 נבחרה לכהונתה בפעם החמישית. נבחרה לראשונה למועצת העיר בשנת 1993 ושימשה כממונה על תחום התרבות. קודם לכן כיהנה כראש מינהל חינוך רווחה ובריאות בעיריית נתניה וכמנהלת האגף לשירותים חברתיים. 

במהלך הקריירה זכתה בפרסים אישיים רבים ביניהם, פרס חזני על מפעל חיים לקידום הלשכה לשירותים חברתיים והקהילה, פרס מצוינות בניהול מטעם מרכז השלטון המקומי על ניהול יעיל, פרס קרן שלם, על הובלה, עידוד ותמיכה בפיתוח שירותים לקהילה עם מוגבלות שכלית התפתחותית ובני משפחתם וקידום פעילות לשילובם בחיי הקהילה ביישוב, פרס "ירושלים" על ידי עיתון "בשבע" על "תרומתה העניפה כראש עיר לקליטת עליה, פיתוח תשתיות בתחומי התיירות, התעשיה והמסחר ועידוד היזמות בעיר". 

השכלה: לימודי תואר ראשון ושני באוניברסיטת בר אילן. תואר בוגר בסוציולוגיה, קרימינולוגיה ועבודה סוציאלית, תואר מוסמך בעבודה סוציאלית במגמת מנהל בהצטיינות. 

אולי לא ידעתם: פיירברג -איכר כיהנה כיו"ר איגוד ערים לכבאות. האישה הראשונה מאז ועד היום בתפקיד זה. היא גם האישה הראשונה שנבחרה בבחירות אישיות, להיות ראש עיר.

מתחם נורדאו // הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים
מתחם נורדאו // הדמיה: מילוסלבסקי אדריכלים

מתי הייתה פריצת הדרך שלך בהתחדשות העירונית בעיר?
"את חשיבות ההתחדשות העירונית לעיר ולתושבים הבנתי כבר בשנת 2000. לפני כ-20 שנה, התחלנו בשיתוף פעולה עם משרד הבינוי והשיכון והיינו העיר הראשונה שניסתה לבצע פינוי בינוי. למדנו, גם אנחנו וגם משרד הבינוי והשיכון הרבה בתהליך ובשנת 2018, יצא לביצוע הפרויקט הראשון – פינוי בינוי "אנדריוס". שניים מהמגדלים הספקנו כבר לאכלס בשנת 2021. בשנת 2019 הקמתי גוף ייעודי בעירייה שיטפל בכל נושא ההתחדשות העירונית והקמנו אגף מיוחד במנהל הנדסה שאחראי על הוצאה לפועל של הפרויקט תוך שילוב כלל הגורמים, התושבים, היזמים, בעלי המקצוע והגופים העירוניים". 

מתחם זלמן שניאור // צילום: רן אליהו
מתחם זלמן שניאור // צילום: רן אליהו

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
"כיום מקודמות בנתניה למעלה מ-200 תוכניות פינוי בינוי בשלבי תכנון שונים ואנו צופים תוספת של 30,000 יחידות דיור בהתחדשות עירונית בשנים הקרובות. כבר כיום 60 תוכניות מקודמות בקצב שיא: 8 תוכניות בביצוע, 7 תוכניות מקודמות להיתרי בניה, 20 תוכניות אושרו בוועדה המקומית, ו-25 תוכניות נוספות מקודמות לדיון בוועדה. מדובר בהיקף של כ-4,800 דירות ומשפחות שצפויות לקבל דירה חדשה במהלך 5 השנים הקרובות".   

כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"אנו מאמינים שהתחדשות עירונית אפשר לבצע כאשר קיימת שקיפות, אחידות וודאות לכל הגורמים. הקמנו שתי מנהלות להתחדשות עירונית הנגישות לתושבים, יזמים ובעלי מקצוע. מנהלת התחדשות חברתית הפועלת בשכונות הדרום ומנהלת התחדשות עירונית במנהל הנדסה. קידמנו ואישרנו תוכנית מתאר להתחדשות עירונית לצד מסמכי מדיניות ברורים. את מרכז העיר הוותיק שלנו חילקנו לכ-120 מתחמים ולכל מתחם נכתב "כרטיס מתחם" המשקף את הדרך בה ניתן לבצע התחדשות בכל בניין הכלול במתחם, כך כל תושב או יזם יכול לדעת בוודאות ובשקיפות מה ניתן ומה לא ניתן לבצע בבניין שלו". 

מתחם צייטלין סלע // הדמיה: ליאור אחירון, גיורא גור ושות' אדריכלים
מתחם צייטלין סלע // הדמיה: ליאור אחירון, גיורא גור ושות' אדריכלים

אלו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בשנים הקרובות?
"לצד השכונות החדשות שאנחנו מפתחים בנתניה, חשוב לי לא פחות לחדש את השכונות הוותיקות. בשנים הקרובות אנחנו נתמקד במרכז העיר וצפון העיר הוותיק, לרבות שכונות סלע ורמת הרצל ובשכונות הדרום – קרית נורדאו, דורה, אזורים וחפציבה, שצפויות לעבור חידוש נרחב". 

תוכניות או פרויקט משמעותי שקידמת במהלך הקדנציה לטובת פיתוח העיר?
"חשוב היה לי לקדם במקביל להתחדשות העירונית את פתרונות התחבורה העתידיים. אנחנו מקדמים כיום יחד עם משרד התחבורה מספר מגה פרויקטים משמעותיים שיהפכו את העיר למוטת תחבורה ציבורית  ובכללן, פרויקט מהיר לעיר שיחבר את העיר מקצה לקצה ב-90 ק"מ של נתיבי תחבורה ציבורית ושבילי אופניים, חיבור העיר לכביש 2 ו-4 בעזרת כביש 561 ומחלף אילנות, חיבור לכביש 6 בעזרת כביש 57, בניה מחדש של מחלף נתניה, הרחבת גשר פולג, שדרוג מחלף חבצלת ויצירת כניסה צפונית נוספת לעיר, הפיכת מחלף איינשטיין למחלף מלא וחיבור נתניה לרשת המטרו ולרכבת הקלה". 

פינוי בינוי בסוקולוב // צילום: רן אליהו
פינוי בינוי בסוקולוב // צילום: רן אליהו

לסיום, משפט השראה שאת נוהגת לומר
"נתניה אהובתי, היא אהבת חיי והצלחת חיי"

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

כך בחרנו את 10 ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

אנו משתמשים בזה?

זוהי עובדה מבוססת שדעתו של הקורא תהיה מוסחת על ידי טקטס קריא כאשר הוא יביט בפריסתו. המטרה בשימוש ב-Lorem Ipsum הוא שיש לו פחות או יותר תפוצה של אותיות, בניגוד למלל '� יסוי � יסוי � יסוי', ונותן חזות קריאה יותר.הרבה הוצאות מחשבים ועורכי דפי אינטרנט משתמשים כיום ב-Lorem Ipsum כטקסט ברירת המחדל שלהם, וחיפוש של 'lorem ipsum' יחשוף אתרים רבים בראשית דרכם.גרסאות רבות נוצרו במהלך השנים, לעתים בשגגה לעיתים במכוון (זריקת בדיחות וכדומה).

מה זה Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum הוא פשוט טקסט גולמי של תעשיית ההדפסה וההקלדה. Lorem Ipsum היה טקסט סטנדרטי עוד במאה ה-16, כאשר הדפסה לא ידועה לקחה מגש של דפוס ועירבלה אותו כדי ליצור סוג של ספר דגימה. ספר זה שרד לא רק חמש מאות שנים אלא גם את הקפיצה לתוך ההדפסה האלקטרונית, ונותר כמו שהוא ביסודו. ספר זה הפך פופולרי יותר בשנות ה-60 עם ההוצאה לאור של גליון פונטי המכיל פסקאות של Lorem Ipsum. ועוד יותר לאחרונה עם פרסום תוכנות המחשב האישי כגון Aldus page maker שמכיל גרסאות של Lorem Ipsum.

היכן אפשר להשיג?

יש המון גרסאות זמינות לפסקאות של Lorem Ipsum. אבל רובם עברו שינויים בצורה זו או אחרת, על ידי השתלת הומור או מילים אקראיות שלא נראות אפילו מעט אמינות. אם אתה הולך להשתמש במקטעים של של Lorem Ipsum אתה צריך להיות בטוח שאין משהו מביך חבוי בתוך הטקסט. כל מחוללי הטקסט של Lorem Ipsum שנמצאים ברשת האינטרנט מכוונים לחזור על טקסטים מוגדרים מראש לפי הנדרש. וזה הופך אותנו למחוללי טקסט אמיתיים ראשונים באינטרנט. אנו משתמשים במילון עם מעל 200 ערכים בלטינית משולבים במבני משפטים על מנת לשוות לטקט מראה הגיוני. ולכן הטקסט של Lorem Ipsum לעולם לא יכיל טקסטים חוזרים, הומור, או מילים לא מאופייניות וכדומה

מנין זה בא?

בניגוד לטענה הרווחת, Lorem Ipsum אינו סתם טקסט רנדומלי. יש לו שורשים וחלקים מתוך הספרות הלטינית הקלאסית מאז 45 לפני הספירה. מה שהופך אותו לעתיק מעל 2000 שנה. ריצ'רד מקלינטוק, פרופסור לטיני בקולג' של המפדן-סידני בורג'יניה, חיפש את אחת המילים המעורפלות ביותר בלטינית – consectetur – מתוך פסקאות של Lorem Ipsum ודרך ציטוטים של המילה מתוך הספרות הקלאסית, הוא גילה מקור בלתי ניתן לערעור. Lorem Ipsum מגיע מתוך מקטע 1.10.32 ו- 1.10.33 של "de Finibus Bonorum et Malorum" (הקיצוניות של הטוב והרע) שנכתב על ידי קיקרו ב-45 לפני הספירה. ספר זה הוא מאמר על תאוריית האתיקה, שהיה מאוד מפורסם בתקופת הרנסנס. השורה הראשונה של "Lorem ipsum dolor sit amet", שמופיעה בטקסטים של Lorem Ipsum, באה משורה במקטע 1.10.32

הפסקאות הסטנדרטיות של Lorem Ipsum שהיו בשימוש מאז המאה ה-16 משוחזרות בתחתית הדף לאלה שמעונייניםץ מקטעים 1.10.32 ו- 1.10.33 מתוך "de Finibus Bonorum et Malorum" של קיקרו משוחזרים גם כן בצורתן המקורית מלווים בגרסה האנגלית משנת 1914, שתורגם על ידי ה. רקהם.

נגישות