מקום 10

צביקה ברוט

ראש העיר בת ים

ראש העיר בת-ים צביקה ברוט: "בת-ים היא בירת ההתחדשות העירונית"

בעיר צפופה בה ערכי הקרקעות האמירו, תחום ההתחדשות העירונית הפך למבוקש מאי פעם עם 24,000 יח"ד מאושרות בפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 

ניסיון ציבורי: צביקה ברוט (43) מכהן כראש העיר בת-ים משנת 2018. לאחר למעלה מעשור כעיתונאי מוביל הוא נבחר בחודש יולי 2016 לניהול מסע הבחירות הישראלי של המפלגה הרפובליקנית האמריקנית ושל מועמדה בבחירות לנשיאות – דונלד טראמפ. 

בדצמבר 2017 הציע לו ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשות מערך ההסברה הלאומי ודוברות ראש הממשלה. בפברואר 2018 הודיע ברוט על מועמדותו מטעם הליכוד לראשות עיריית בת-ים. ברוט עלה לסיבוב שני, שם ניצח ברוב של 63%.

במהלך כהונתו כראש העיר בת-ים, הוציא את העיריה מהגירעון הכלכלי אליו נקלעה עשרות שנים וכך יצאה העיר בת-ים לדרך חדשה ללא תוכנית הבראה וחשב מלווה. לקראת בחירות המוניציפליות של 2023, נבחר ע"י מרכז הליכוד במקום חיים ביבס, לשמש כיו"ר הוועדה המוניציפליות של המפלגה, האמונה על בחירת המועמדים שיתמודדו מטעם המפלגה ברשויות השונות.

השכלה: תואר ראשון במשפטים, תואר שני במדיניות ציבורית

אולי לא ידעתם: את שירותו הצבאי עשה בגלי צה"ל, ולאחר שסיים את קורס הכתבים שימש כתב כלכלי, כתב לענייני משפט, הכתב הצבאי ולאחר מכן הכתב בשטחים. במקביל שימש כעורך ומגיש חדשות בגל"צ. בשנת 2003 מונה לעיתונאי ב"ידיעות אחרונות,  שם שימש כתב לענייני משפט בתל אביב. בשנת 2005 מונה לכתב הפרלמנטרי של העיתון, תפקיד בו החזיק במשך עשור. 

הדמיה מתחם הרב לוי בת ים // אדר' ברק ציפור, צפור גרשון-צפור ברק אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ
הדמיה מתחם הרב לוי בת ים // אדר' ברק ציפור, צפור גרשון-צפור ברק אדריכלים ומתכנני ערים בע"מ

מתי הייתה פריצת הדרך בהתחדשות העירונית בעיר?
"בת-ים היא בירת ההתחדשות העירונית. הצורך הפיזי בחידוש המרקם הישן בעיר לצד ערכי הקרקע שקפצו מאד בשנים האחרונות, הפכו את בת- ים ליעד מרכזי ומבוקש להתחדשות עירונית. בעיר צפופה, ללא קרקעות למכביר, התחדשות עירונית משמשת כלי טוב ליצירת שטחים ומענים לצרכי ציבור. המדיניות העירונית ליצירת מתחמים צפויה לספק מענה ראוי לצרכי ציבור, לכלכלה העירונית באמצעות שטחי מסחר ותעסוקה, וכמובן מענה להיבטים חברתיים וקהילתיים. 

בת – ים מובילה היום גם בתחום הביצוע. לצד מספר לא מבוטל של אתרים בהם מתבצעת תמ"א 38 על תיקוניה יש מספר תכניות התחדשות עירונית שכבר יצאו לדרך. הבולטות שבהן – השבטים, של חברת אזורים, רובע אילון של חברת מצלאוי וקבוצת ניצבא, אאורה פיבקו בעצמאות בלפור ועוד רבים".

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
בבת -ים יש כיום כ-24,000 יח"ד מאושרות במסגרת התחדשות עירונית- בתכניות פינוי בינוי ותמ"א 38. לצד אלו יש עוד כ 30,000 יח"ד בשלבי תכנון שונים, הן במסגרת פינוי בינוי, תמ"א 38 ותיקון 139 לחוק התו"ב (החקיקה המחליפה לתמ"א 38). בעיר מקודמות מספר תכניות במסגרת מסלול רשויות יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית– מתחם שפרבר, מתחם שער יוספטל, מתחם חלמית, מטרו דרום, המבואה הצפונית ועוד מספר מתחמים בולטים שיצטרפו לרשימה בקרוב. לצד אלו יש מספר בלתי מבוטל של תכניות במסלול מיסוי בשלבי תכנון שונים המקודמות ע"י יזמים ברחבי העיר".

 

מתחם הרב לוי // הדמיה: ברק ציפור ובר אוריין
מתחם הרב לוי // הדמיה: ברק ציפור ובר אוריין

כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"בשנים האחרונות עיריית בת-ים ומינהל ההנדסה בפרט העלו מאד את רמת השירות הן ליזמים והן לתושבים. יש דלת פתוחה בכלל אגפי מינהל ההנדסה.

בעיר פועלת מינהלת להתחדשות עירונית אשר לצד הטיפול השוטף בפניות, מייצרת כלים להנגשת המידע לכל מבקש,  באמצעות בקורסים, כנסי שיתוף ציבור, הרצאות ועוד. המינהלת מפקחת בין היתר על מינהל תקין בתחום החברתי בפרויקטים השונים ובגיבוי מלא של הנהלת העיר אף ייצרה כמה כלים ייחודיים לעיר בת-ים לטובת שמירה על תושביה.

מהנדסת העיר ואדריכלית העיר מובילות היום תכנית כוללת להתחדשות עירונית המושתתת על החזון אתו נכנסתי לתפקיד, התכנית תחלק את העיר למקטעי תכנון ותייצר וודאות תכנונית ליזמים ותושבים כאחד. לאור הקפיצה הגבוהה בערכי הקרקע ולאור הצורך בפיתוח תשתיות ומערכות עירוניות, קיבלה הנהלת העיר החלטה גורפת על גביית היטלי השבחה בגובה 50% לכל תכנית במסלול פינוי בינוי.

לצד זאת, מקודמות היום גם תכניות במסגרת תיקון 139 (החקיקה המחליפה לתמ"א) , אשר היטלי ההשבחה אשר ייגבו במסגרתה יעמדו על 25%".        

חלמית // הדמיה: HQ אדריכלים
חלמית // הדמיה: HQ אדריכלים

 אילו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בשנים הקרובות?
"בעיר קיימות יוזמות רבות להתחדשות עירונית, חלקן באזורים סמוכים, ועל כן חייבת העירייה להתבונן על האזור כמרחב תכנוני ולספק מענה להליכתיות, תנועה, מבני ציבור ועוד. הניסיון לימד אותנו שהיכן שנכנסה העירייה לתכנון נוצר סדר. גם ברמה החברתית, נכנסת העירייה והמנהלת לגיבוש המתחמים, יצירת נציגויות, הסדרת התקשרות עם עורכי דין יזמים ועוד". 

מה האתגר הכי גדול של ועדות ומשרדי התכנון הארציים?
"האתגר הגדול של וועדות התכנון הוא מצד אחד לספק מענה מהיר למשבר הדיור אך מצד שני לעמוד  בקשב רב לצרכי הרשויות המקומיות. לעתים נוצרת התנגשות בין שני הצרכים הללו. העירייה צריכה לספק מענה להתחדשות המרקם הישן אך חייבת לעשות זאת באחריות רחבה , על מנת לספק את השירות המיטבי לתושביה".

לסיום, משפט השראה או מוטו שאתה נוהג לומר
"בת-ים ממשיכה קדימה"

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

כך בחרנו את 10 ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

אנו משתמשים בזה?

זוהי עובדה מבוססת שדעתו של הקורא תהיה מוסחת על ידי טקטס קריא כאשר הוא יביט בפריסתו. המטרה בשימוש ב-Lorem Ipsum הוא שיש לו פחות או יותר תפוצה של אותיות, בניגוד למלל '� יסוי � יסוי � יסוי', ונותן חזות קריאה יותר.הרבה הוצאות מחשבים ועורכי דפי אינטרנט משתמשים כיום ב-Lorem Ipsum כטקסט ברירת המחדל שלהם, וחיפוש של 'lorem ipsum' יחשוף אתרים רבים בראשית דרכם.גרסאות רבות נוצרו במהלך השנים, לעתים בשגגה לעיתים במכוון (זריקת בדיחות וכדומה).

מה זה Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum הוא פשוט טקסט גולמי של תעשיית ההדפסה וההקלדה. Lorem Ipsum היה טקסט סטנדרטי עוד במאה ה-16, כאשר הדפסה לא ידועה לקחה מגש של דפוס ועירבלה אותו כדי ליצור סוג של ספר דגימה. ספר זה שרד לא רק חמש מאות שנים אלא גם את הקפיצה לתוך ההדפסה האלקטרונית, ונותר כמו שהוא ביסודו. ספר זה הפך פופולרי יותר בשנות ה-60 עם ההוצאה לאור של גליון פונטי המכיל פסקאות של Lorem Ipsum. ועוד יותר לאחרונה עם פרסום תוכנות המחשב האישי כגון Aldus page maker שמכיל גרסאות של Lorem Ipsum.

היכן אפשר להשיג?

יש המון גרסאות זמינות לפסקאות של Lorem Ipsum. אבל רובם עברו שינויים בצורה זו או אחרת, על ידי השתלת הומור או מילים אקראיות שלא נראות אפילו מעט אמינות. אם אתה הולך להשתמש במקטעים של של Lorem Ipsum אתה צריך להיות בטוח שאין משהו מביך חבוי בתוך הטקסט. כל מחוללי הטקסט של Lorem Ipsum שנמצאים ברשת האינטרנט מכוונים לחזור על טקסטים מוגדרים מראש לפי הנדרש. וזה הופך אותנו למחוללי טקסט אמיתיים ראשונים באינטרנט. אנו משתמשים במילון עם מעל 200 ערכים בלטינית משולבים במבני משפטים על מנת לשוות לטקט מראה הגיוני. ולכן הטקסט של Lorem Ipsum לעולם לא יכיל טקסטים חוזרים, הומור, או מילים לא מאופייניות וכדומה

מנין זה בא?

בניגוד לטענה הרווחת, Lorem Ipsum אינו סתם טקסט רנדומלי. יש לו שורשים וחלקים מתוך הספרות הלטינית הקלאסית מאז 45 לפני הספירה. מה שהופך אותו לעתיק מעל 2000 שנה. ריצ'רד מקלינטוק, פרופסור לטיני בקולג' של המפדן-סידני בורג'יניה, חיפש את אחת המילים המעורפלות ביותר בלטינית – consectetur – מתוך פסקאות של Lorem Ipsum ודרך ציטוטים של המילה מתוך הספרות הקלאסית, הוא גילה מקור בלתי ניתן לערעור. Lorem Ipsum מגיע מתוך מקטע 1.10.32 ו- 1.10.33 של "de Finibus Bonorum et Malorum" (הקיצוניות של הטוב והרע) שנכתב על ידי קיקרו ב-45 לפני הספירה. ספר זה הוא מאמר על תאוריית האתיקה, שהיה מאוד מפורסם בתקופת הרנסנס. השורה הראשונה של "Lorem ipsum dolor sit amet", שמופיעה בטקסטים של Lorem Ipsum, באה משורה במקטע 1.10.32

הפסקאות הסטנדרטיות של Lorem Ipsum שהיו בשימוש מאז המאה ה-16 משוחזרות בתחתית הדף לאלה שמעונייניםץ מקטעים 1.10.32 ו- 1.10.33 מתוך "de Finibus Bonorum et Malorum" של קיקרו משוחזרים גם כן בצורתן המקורית מלווים בגרסה האנגלית משנת 1914, שתורגם על ידי ה. רקהם.

נגישות