מקום 8

תומר גלאם

ראש העיר אשקלון

ראש העיר אשקלון, תומר גלאם: "הצלחנו לבסס את מעמדה של אשקלון כמטרופולין משמעותי"

עם תנופת פיתוח אדירה ותמיכה ממשלתית, באשקלון מתמקדים בשיפור מצבן של השכונות הוותיקות והפיכתן לממוגנות   

ניסיון ציבורי: תומר גלאם (48) מכהן כראש העיר אשקלון משנת 2017. בשנה וחצי הראשונות לתפקידו הוא נבחר בבחירות מיוחדות על ידי מועצת העיר, בשנת 2018 נבחר על ידי התושבים. גלאם נמצא למעלה מעשור בשליחות ציבורית כאשר בקדנציה הקודמת טרם בחירתו הוא שימש כמ"מ וסגן ראש העיר. משמש גם כסגן יו"ר השלטון המקומי ויו"ר איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון 

השכלה: לימודי תואר ראשון ושני באוניברסיטת בר אילן. תואר בוגר בסוציולוגיה, קרימינולוגיה ועבודה סוציאלית, תואר מוסמך בעבודה סוציאלית במגמת מנהל בהצטיינות. 

אולי לא ידעתם: טרם בחירתו לראשות העיר גלאם עבד בחברת חשמל, בין היתר כקורא מונים. אחותו היא השחקנית ענבל גלאם ('אירמה' מהסדרה המצליחה שנות השמונים)

מתי הייתה פריצת הדרך שלך בהתחדשות העירונית בעיר?
"כמי שגדל באחת השכונות הוותיקות בעיר, שכונת מגדל, אני רואה בהתחדשות העירונית הזדמנות נהדרת לעתיד טוב יותר ונכון יותר עבור התושבים שם ובשכונות ותיקות נוספות בעיר. התחדשות עירונית היא יעד חברתי, חינוכי וקהילתי שיכול להוות מנוף להצלחה של העיר כולה. באמצעות מינהלת ייעודית שהקמנו לטובת העניין אנחנו גם מיישמים זאת הלכה למעשה, בצורה מקצועית, שקופה, הגונה ואחראית, לטובת התושבים והיזמים. רק בדרך הזאת נוביל לתוצאות ונזניק את הנושא קדימה. 

תוכנית עולי הגרדום באשקלון // הדמיה: מבטים הדמיות אדריכליות
תוכנית עולי הגרדום באשקלון // הדמיה: מבטים הדמיות אדריכליות

אנו עדים לקוצר הזמן בו אנו נתונים נוכח המציאות הביטחונית מולה אנו מתמודדים, ובשל כך אנו עושים כל שרק ניתן כדי לקדם במרץ ובלוח הזמנים הקצר ביותר האפשרי כמה שיותר פרויקטים שייצאו אל הפועל בשנתיים וחצי הקרובות, ויאפשרו מתן מענה הולם לתושבים הסובלים מהיעדר מיגון ביתי בשעת חירום.

כל התוכניות העומדות על הפרק בתחום זה ייצרו עבור הדיירים סביבת מגורים נעימה יותר, ישפרו את איכות חייהם, יאפשרו להם מגורים בדירות חדשות, וחשוב מכל – ייתנו פתרון מיגון עם בניית ממ"ד לכל דירה.

מהו היקף יחידות הדיור החדשות המקודמות כיום בעיר במסגרת התחדשות עירונית?
"נכון להיום, קיימים כ-45 מתחמים בשלבים שונים ובמסלולי תכנון שונים, סה"כ כ-25,000 יח"ד פוטנציאליות במצב היוצא בהתאם להתפלגות הבאה: 

מסלול רשויות – 2 תכניות פינוי-בינוי שקיבלו תוקף אהוד התחייה, בנימין

פינוי – בינוי – במסלול מיסוי המקודם ע"י יזמים – 2 תכניות פינוי-בינוי מופקדות, אחת במתחם עולי הגרדום שהופקדה בותמ"ל והשנייה פוארטה דל-סול שהופקדה במחוזית. בסך הכל כ-3,500 יח"ד ב-4 המתחמים האלו.

תכנית התחדשות בניינית: העירייה מקדמת בסיוע תקציבי של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, תכנית כלל-עירונית להתחדשות בניינית. התכנית עתידה להיות מוגשת לוועדה המחוזית בחודשים הקרובים והיא תציע מספר מסלולים שונים לביצוע התחדשות עירונית ברמת הבניין הבודד וגם ברמת המתחם.

תמ"א 38 – תכנית מאושרת לחיזוק ומיגון בניינים ברחוב שפירא במסגרתה אמורות להתווסף 200 יח"ד".

כיצד העירייה מייצרת ודאות ליזמים ולדיירים?
"עיריית אשקלון באמצעות המינהלת להתחדשות עירונית ובשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, מנסות לייצר וודאות כלכלית ותכנונית ליזמים בעיר אשקלון ראשית ע"י קביעת נהלי עבודה ברורים וסדורים לקידום מתחמים התחדשות עירונית בעיר. 

לאחר שיזם מקבל אישור עקרוני מצוות ההתחדשות העירונית לקידום התכנית שלו בהתאם לנוהל העירוני, העירייה פועלת יחד עם היזם כדי להביא את התכנון של היזם לדיון בוועדה המחוזית או בותמ"ל כמה שיותר מהר. לכך יש להוסיף כי העיר אשקלון הינה אחת מ-5 הערים שנמצאות ב"פיילוט" של הרשות הממשלתית שנועד להבטיח ליזמים את הכלכליות הנדרשת להם כדי להשלים את הפרויקט. המדינה למעשה תיתן מענק כספי לפרויקטים לא כלכליים, ובכך תהפוך אותם לכלכליים – השלמת כדאיות כלכלית.

תוכנית עולי הגרדום באשקלון // הדמיה: מבטים הדמיות אדריכליות
תוכנית עולי הגרדום באשקלון // הדמיה: מבטים הדמיות אדריכליות

בעניין זה, בחודש יולי האחרון, ממשלת ישראל קיבלה החלטת ממשלה נוספת לחיזוק העיר אשקלון. מרכיב מרכזי בהחלטת ממשלה 852 הינו הקצאת סכום חסר תקדים של 600 מיליון ש"ח לטובת השלמה כלכלית של מתחמי התחדשות עירונית בעיר אשקלון. בכל שנה, כבר החל מסוף משנת 2023, יתפרסם קול קורא עבור היזמים הנדרשים להשלמה כלכלית ואלו יוכלו להתמודד על קבלת ההשלמה הכלכלית מתוך אותם 600 מיליון ש"ח. מדובר בבשורה גדולה ליזמים הפועלים היום בעיר וגם ליזמים השוקלים אם להתחיל ולקדם תכניות באשקלון כי זה מעניק להם וודאות כלכלית לצד זו התכנונית.

כמו-כן, המינהלת פעילה מאוד בהעברת קורסים בנושא התחדשות עירונית לתושבים, המועברים לתושבי העיר ללא עלות. כתוצאה מכנסים אלה התאגדו לא מעט נציגויות במתחמים שונים בעיר ואלו הביאו לקידום מהיר ומיטבי יותר של מיזמי התחדשות עירונית ברחבי העיר".

אילו שכונות או אזורים יקבלו דחיפה משמעותית בשנים הקרובות?
"נכון להיום, כמעט בכל השכונות הוותיקות בהם נדרשת התחדשות עירונית, מקודמים מיזמים להתחדשות עירונית. שכונת גבעת ציון ("שיכונים") הולכת לעבור שינוי גדול היות ו-2 התכניות הראשונות שקיבלו תוקף, אהוד-התחייה ובנימין, נמצאות בתחומה. יחד עם זאת, מבחינת תכניות קרובות לעתיד, אין ספק ששכונת רמת אשכול הנמצאת בחלקה הצפון-מזרחי של העיר, עתידה לעבור שינוי משמעותי מאוד בשנים הקרובות, עם תכנית גדולה שהצלחנו להכניס לתכנון במסגרת הותמ"ל ממש לאחרונה והיא עתידה לחדש כ-250 יח"ד קיימות ועוד לא מעט מבני ציבור שכונתיים, כשבמקומן ייבנו כ-1300 יח"ד חדשות ועוד שלל מוסדות ציבור חדשים שישרתו את תושבי השכונה הוותיקים והחדשים כאחד.

לגבי עירוב שימושים, כל מתחמי הפינוי-בינוי המקודמים בימים אלה בעיר, יכללו גם חלקים של עירוב שימושים עם חזית פעילה בדופן הרחוב".

תוכניות או פרויקט משמעותי שקידמת במהלך הקדנציה לטובת פיתוח העיר?
"בשנים האחרונות הצלחנו לבסס את מעמדה של אשקלון כמטרופולין חדש ומשמעותי וכאחת הערים המובילות והאטרקטיביות בישראל, שזינקה למקום השביעי במדד איכות החיים בישראל. 

תנופת הפיתוח האדירה המתרחשת בעיר נראית ומורגשת היטב בכל פינה ובכל תחום – ממערכת חינוך מצטיינת ואיכותית דרך תעסוקה מתקדמת ועד לפתרונות תחבורה שיחברו בין כל שכונות העיר. התחלנו בהקמת פארק ההייטק הגדול בישראל שיהיה בית לחברות עתירות ידע וישים את אשקלון על מפת הערים המקדמות יזמות וחדשנות טכנולוגית. הפארק מביא עמו את בשורה בתחום התעסוקה על ידי יצירת אלפי מקומות עבודה חדשים ומתקדמים לתושבי העיר. 

פוארטה דל סול // הדמיה: אודי כרמיל אדריכלים
פוארטה דל סול // הדמיה: אודי כרמיל אדריכלים

בימים אלו ממש אנחנו משלימים את הקמת אקו-פארק, פארק טבע עכשווי על שטח של 600 דונם עם האגם המלאכותי הגדול בישראל ומתקדמים עם הקמת פארק עיר היין שיהיו לשם דבר בתחום התרבות, הפנאי, הבילוי והספורט ברמה הלאומית. התחלנו את העבודות להקמת התחנה המרכזית החדשה שתהווה טרמינל חדשני, ממוזג, ממוגן ונגיש לנוסעים בתחבורה הציבורית ותכלול עמדות טעינה חשמליות לאוטובוסים לצד יצירת מערכות תחבורה מתקדמות המחברות בין כל חלקי העיר על ידי כבישים חדשים ורחבים וגשרים ראשונים מסוגם בעיר שיחברו בין השכונות החדשות לקיימות. 

אנחנו לא עוצרים בשדרוג רצועת החוף היפהפייה שלנו והארוכה ביותר בישראל ומוסיפים בה מוקדי בילוי ופנאי לתושבים ולאלפי המבקרים הרבים שפוקדים אותה מידי שבוע. כל אלו ממש על קצה המזלג ויש עוד רשימה ארוכה של פרויקטים שיצאו אל הפועל והתממשו לנגד עינינו ולמעשה הפכו את אשקלון לעיר שהיא כיום, לעיר שלא מפסיקה להתחדש ולהפתיע". 

לסיום, משפט השראה שאתה נוהג לומר
"כנבחרי ציבור, יש לנו את הזכות לשנות מציאות, להפוך ישן לחדש, לשפר את איכות חיי התושבים ובעיקר להעניק להם את השירות שיהפוך את חייהם לטובים יותר, נוחים יותר, מתקדמים יותר ובטוחים יותר. זו השליחות שלנו, לשם זה נבחרנו ולמען זה אנחנו עובדים מהשעות המוקדמות של הבוקר ועד השעות המאוחרות של הלילה". 

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

צילום: ברק ברינקר צילום: ברק ברינקר

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

סמדר צדיק

סמנכ''ל שיווקת מכירות ולקוחות

כך בחרנו את 10 ראשי הערים המובילים בהתחדשות עירונית

אנו משתמשים בזה?

זוהי עובדה מבוססת שדעתו של הקורא תהיה מוסחת על ידי טקטס קריא כאשר הוא יביט בפריסתו. המטרה בשימוש ב-Lorem Ipsum הוא שיש לו פחות או יותר תפוצה של אותיות, בניגוד למלל '� יסוי � יסוי � יסוי', ונותן חזות קריאה יותר.הרבה הוצאות מחשבים ועורכי דפי אינטרנט משתמשים כיום ב-Lorem Ipsum כטקסט ברירת המחדל שלהם, וחיפוש של 'lorem ipsum' יחשוף אתרים רבים בראשית דרכם.גרסאות רבות נוצרו במהלך השנים, לעתים בשגגה לעיתים במכוון (זריקת בדיחות וכדומה).

מה זה Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum הוא פשוט טקסט גולמי של תעשיית ההדפסה וההקלדה. Lorem Ipsum היה טקסט סטנדרטי עוד במאה ה-16, כאשר הדפסה לא ידועה לקחה מגש של דפוס ועירבלה אותו כדי ליצור סוג של ספר דגימה. ספר זה שרד לא רק חמש מאות שנים אלא גם את הקפיצה לתוך ההדפסה האלקטרונית, ונותר כמו שהוא ביסודו. ספר זה הפך פופולרי יותר בשנות ה-60 עם ההוצאה לאור של גליון פונטי המכיל פסקאות של Lorem Ipsum. ועוד יותר לאחרונה עם פרסום תוכנות המחשב האישי כגון Aldus page maker שמכיל גרסאות של Lorem Ipsum.

היכן אפשר להשיג?

יש המון גרסאות זמינות לפסקאות של Lorem Ipsum. אבל רובם עברו שינויים בצורה זו או אחרת, על ידי השתלת הומור או מילים אקראיות שלא נראות אפילו מעט אמינות. אם אתה הולך להשתמש במקטעים של של Lorem Ipsum אתה צריך להיות בטוח שאין משהו מביך חבוי בתוך הטקסט. כל מחוללי הטקסט של Lorem Ipsum שנמצאים ברשת האינטרנט מכוונים לחזור על טקסטים מוגדרים מראש לפי הנדרש. וזה הופך אותנו למחוללי טקסט אמיתיים ראשונים באינטרנט. אנו משתמשים במילון עם מעל 200 ערכים בלטינית משולבים במבני משפטים על מנת לשוות לטקט מראה הגיוני. ולכן הטקסט של Lorem Ipsum לעולם לא יכיל טקסטים חוזרים, הומור, או מילים לא מאופייניות וכדומה

מנין זה בא?

בניגוד לטענה הרווחת, Lorem Ipsum אינו סתם טקסט רנדומלי. יש לו שורשים וחלקים מתוך הספרות הלטינית הקלאסית מאז 45 לפני הספירה. מה שהופך אותו לעתיק מעל 2000 שנה. ריצ'רד מקלינטוק, פרופסור לטיני בקולג' של המפדן-סידני בורג'יניה, חיפש את אחת המילים המעורפלות ביותר בלטינית – consectetur – מתוך פסקאות של Lorem Ipsum ודרך ציטוטים של המילה מתוך הספרות הקלאסית, הוא גילה מקור בלתי ניתן לערעור. Lorem Ipsum מגיע מתוך מקטע 1.10.32 ו- 1.10.33 של "de Finibus Bonorum et Malorum" (הקיצוניות של הטוב והרע) שנכתב על ידי קיקרו ב-45 לפני הספירה. ספר זה הוא מאמר על תאוריית האתיקה, שהיה מאוד מפורסם בתקופת הרנסנס. השורה הראשונה של "Lorem ipsum dolor sit amet", שמופיעה בטקסטים של Lorem Ipsum, באה משורה במקטע 1.10.32

הפסקאות הסטנדרטיות של Lorem Ipsum שהיו בשימוש מאז המאה ה-16 משוחזרות בתחתית הדף לאלה שמעונייניםץ מקטעים 1.10.32 ו- 1.10.33 מתוך "de Finibus Bonorum et Malorum" של קיקרו משוחזרים גם כן בצורתן המקורית מלווים בגרסה האנגלית משנת 1914, שתורגם על ידי ה. רקהם.

נגישות