banner
ד"ר עינת קליש רותם // צילום: גדי סיארה
ד"ר עינת קליש רותם // צילום: גדי סיארה

ראש עיריית חיפה תוקפת את קודמה, ומכריזה: "אנחנו במשבר"

עינת קליש רותם מכריזה על משבר עירוני, תוקפת את קודמה: "הזנחה של עשרות שנים" ומקימה מנהלת חדשה "עם הממשלה או בלעדיה". יונה יהב, ראש העיר לשעבר: "ראש העיר צריכה לעסוק בניהול עיר, במקום זה היא עסוקה בלהרוס ולחרב"

תמונה: ד"ר עינת קליש רותם // צילום: גדי סיארה

בישיבת מועצת העיר שהתקיימה אמש, הודיעה ראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש רותם, על הקמת "מנהלת חיפה 2030" ותקפה את קודמה בתפקיד על מצב התשתיות בעיר: "ההזנחה הזו היא תולדה של עשרות שנים. אי אפשר יהיה לתקן את הכל תוך חודשים ספורים, וגם לא תוך שנים. אני מקווה שנצא מעידן חוסר הוודאות והתיסכול, ונעבור לעידן של שקיפות וידיעה. גם אם ההחלטות מתי ואיך ישופץ הרחוב שלכם לא ישביעו את רצונכם, לפחות תדעו מתי זה עומד לקרות, ולא תצטרכו לכתוב ולהתלונן בלי לקבל יחס. נעשה מאמץ לעמוד בהבטחות השלטוניות שניתנו בשנה האחרונה לשיפוץ של רחובות, שעדיין לא הגיעו אליהם. חשוב לי להבהיר שחלק גדול מההבטחות שניתנו – אין להם שורה בתקציב, ואין להם הרשאות כספיות".

המנהלת תקום תחת לשכת ראש העיר ויהיה אמון עליה סגן ראש העיר וממלא מקום ראש העיר, נחשון צוק. "אין הכוונה להיכנס בנעלי עובדי העירייה הקיימים, שעושים את עבודתם נאמנה ובמסירות", הוסיפה ראשת העיר, אשר כפי הנראה בחרה שלא לפתוח חזית עם ועד העובדים, "לא יהיו כפילויות ולא תהייה עבודה מקבילה…המנהלת תהייה רזה מאד מבחינת תפקידים" וכן, "תעבוד ביצירתיות, עם הממשלה או בלעדיה, עם התקשורת או בלעדיה".

עוד תקפה ראש העיר את ההתחדשות העירונית, כשהיא טוענת שזו מתמקדת בנדל"ן בלבד: "כשאני אומרת התחדשות עירונית – ובניגוד למה שמרביתכם אולי חושבים, אני לא חושבת רק על חידוש התשתיות העירוניות הפיזיות. במדינה שלנו המונח "התחדשות עירונית" הפך לשם נרדף ל"התחדשות נדל"ן", עם התעלמות מוחלטת מסוגיות אחרות חשובות לא פחות, אם לא יותר. "התחדשות עירונית" עבורי היא התחדשות של המרחב העיסקי, התחדשות של מדיניות, התחדשות של המרחב הציבורי, התחדשות של התפיסה הסביבתית והחברתית של העיר".

שכונת החוף, התחדשות עירונית בתקופת יונה יהב // גיורא גור אדריכלים
שכונת החוף, התחדשות עירונית בתקופת יונה יהב // גיורא גור אדריכלים

בדיון נוסף שקיימה ראש העיר במועצה בנושא תשתיות היא אמרה: "גיליתי לתדהמתי שלושה דברים: לא הייתה תכנית חומש. חלק מהאגפים עבדו עד היום בשיטת "כל הקודם לצעוק – זוכה". השיקולים היכן להשקיע את הכסף היו לעיתים קרובות שיקולים זרים. כשהגיעו תושבים וביקשו לדעת מתי ישקמו להם את הרחוב – לא היתה תשובה. אני רוצה להפוך את הקערה על פיה ולהפסיק את מערכת השיקולים הישנה. היא חייבת להפוך להיות עניין מקצועי גרידא.  יש כמה שכונות בעיר שמרגישות הכי מוזנחות. במפות שהוצגו לנו כאן, לצערי הרב, כמעט כל השכונות שייכות לקטגוריה השכונה המוזנחת, לפחות בנושא התשתיות".

באשר לתלונות תושבים לפיהן אין מספיק אירועים בעיר, אמרה ראש העיר: "כשאין כסף ללחם וחלב, לא קונים גבינות צרפתיות או ריבות יקרות. סדרי העדיפות בעיר עומדים להשתנות, וכדאי שכולנו, כל תושבי חיפה, נתחיל להכיר בזה.  כשראיתי את הנתונים לראשונה, הייתי מאושרת. לא בגלל שהנתונים משמחים חלילה, הם העלו לי דמעות בעיניים. הייתי מאושרת כי עכשיו אני מבינה את המצב ויכולה להתחיל לגבש תכנית עבודה. כולנו יודעים שכדי לצאת מהברוך, מהמשבר, חייבים בראש ובראשונה להכיר בקיומו. כן, אנחנו במשבר… אני מקווה שלא תתחילו לעשות חישובים כגון "למה לי להישאר כאן, ומה אני מקבל עבור הארנונה הגבוהה שאני משלם".

ראש עיריית חיפה מר יונה יהב // צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה
ראש עיריית חיפה מר יונה יהב // צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

יונה יהב, ראש העיר לשעבר, מסר בעקבות הדברים כי: "חיפה עברה מהפך פיתוחי רחב היקף, שמיצב אותה במקום גבוה בכל פרמטר: נבנות 6 שכונות חדשות, פותחו טיילות לאורך החופים, פותחה העיר התחתית והוקם בה קמפוס אוניברסיטאי ענק – אזור שזכה לציון שבח עולמי. שודרג שטח הצ'ק-פוסט, פותח פארק ההיי-טק, שודרגו התשתיות התת-קרקעיות והעל הקרקעיות באזור, מאות קילומטרים ואזורים נרחבים שנשטפו במין שירדו מהכרמל יבשים, נבנו מתקני ספורט מהמובילים בעולם וזה רק מקצת מהרשימה, חיפה הפכה למוקד תרבות ובילוי ועוד ועוד.

בנוסף, השארנו תוכניות מגובות בתקציבי פרויקטים רחבי היקף, בסדר גודל של 11 מיליארד שקל. בשולי הדברים, ראש העיר צריכה לעסוק בניהול עיר ובמקום זה היא עסוקה בלהרוס ולחרב. אני מציע לה להתחיל לעבוד למען התושבים, במקום לעסוק בהכפשות ושקרים".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות