השר ישראל כץ // צילום: ארז עוזיר
השר ישראל כץ // צילום: ארז עוזיר

שר האוצר מטלטל את שוק הנדל"ן: צפוי להוריד את מס הרכישה למשקיעים ב-5%

מס הרכישה שעמד מאז שנת 2015 על 8% צפוי לרדת לכ- 5%, לאחר ששר האוצר, ישראל כץ, כפי הנראה חושק בחזרתם של המשקיעים לשוק ובהגדלת קופת האוצר. לעומתו, שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, צפוי להתנגד להצעה בשל חשש מעליית מחירי הדיור. מה אומרים על זה בכירים בענף הנדל"ן?

כרמלה קופר 12.07.2020

האם שר האוצר מנסה לגרוף את כספי המשקיעים בענף הנדל"ן על רקע משבר הקורונה? בעקבות הפרסומים אודות כוונת שר האוצר, ישראל כץ, להפחית את מס הרכישה ל- 5%, עולה השאלה מה יעלה בגורל מחירי הדיור והזוגות הצעירים המשוועים לדירה, עם חזרתם של המשקיעים לשוק.   

על אף שמשרד האוצר טרם פרסם הודעה רשמית על כוונתנו לשנות את המדיניות, מסתמן כי מס הרכישה צפוי לרדת לכ- 5%, זאת לאחר שמאז 2015 הוא עמד על 8%, בניסיון למנוע את עליית המחירים, על ידי הוצאת המשקיעים מהשוק. ברקע לסוגייה, עומדת פקיעתה של הוראת השעה שנקבעה בשנת 2015 כאמור וגרמה, על פי הנתונים, לנסיגה של משקיעים בנדל"ן בארץ. בתוך כך, שר הבינוי והשיכון, יעקב ליצמן, צפוי להתנגד להצעה בשל חשש מעליית מחירי הדיור. לאחר שהמחלוקות בין השניים לא פוסקות, נשאלת השאלה מי יהיה האחד שיחזיק במושכות? בינתיים, הדעות בקרב בכירים בענף הנדל"ן חלוקות.

רוני כהן מנכל אלדר שיווק // צילום: אוראל כהן
רוני כהן מנכל אלדר שיווק // צילום: אוראל כהן

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק נדל"ן: "משקיעי נדל"ן הם לא אויב העם, הם לא רוכשים את הדירות של מחוסרי הדיור. להיפך, המשקיעים יתרמו רבות למלאי הדירות להשכרה, יציעו דירות להשכרה לאלה שלא מסוגלים לרכוש דירה, ואף יגדילו את הכנסות המדינה ממסים – כי כל הכסף שלהם שעד כה יצא להשקעות בחו"ל יחזור לארץ ויתרום לכלכלה המקומית. אני מברך את שר האוצר כץ על מהלך מתבקש שיוכח לדעתי כבעל השפעה נרחבת ולטובה על שוק הנדל"ן הישראלי".

עו"ד צבי שוב // צילום: כפיר סיוון
עו"ד צבי שוב // צילום: כפיר סיוון

עו"ד צבי שוב, מומחה בנדל"ן ובתכנון ובניה: "נראה, כי זהו צעד נכון, מתבקש ורצוי, בייחוד בתקופה זו. מס הרכישה הוא לא מס צודק, אלא מס עקיף, מס שאין לו קשר להשבחת הקרקע ולרווח של הפרט, הוא משמש ככלי לגביית מיסים ועולה ויורד לפי האינטרסים של המדינה. אני מאמין שעדיף אפילו להחליט על תקופת זמן מוגבלת בה מס הרכישה יבוטל לחלוטין, זאת על מנת לאפשר תזוזה בשוק הנדל"ן, בייחוד בתקופה של קיפאון בה אנו נמצאים כיום. ראינו כי העלאת המס לא הצליחה להוריד את 'המשקיעים' לחלוטין והם המשיכו לרכוש דירות למרות המיסוי הגבוה בהעדר חלופות השקעה".

יהודה כתב יור ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ בכנס מגדילים // צילום דרור סיתהכל
יהודה כתב יור ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ בכנס מגדילים // צילום דרור סיתהכל

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "טוב עושה המדינה שהיא בוחרת להתערב בשוק הנדל"ן למגורים בדרך של הורדת מס הרכישה. הצהרתו של השר ליצמן על כך שיפחית את מס הרכישה למשקיעים בפריפריה יכולה לסייע רבות בשיווק פרויקטים רחוק מהמרכז. פרויקטים אשר יכולים להביא אל הפריפריה אוכלוסייה צעירה וחזקה. החלטתו של השר כץ להורדת מס הרכישה למשקיעים לשיעור של 5% ללא הגדרת אזורים גאוגרפים, היא עליית מדרגה ותהווה זריקת מרץ לשוק כעת.  עם זאת, עדיף היה, כפי שאני חוזר ומצהיר מאז קמה הממשלה החדשה ולאור המשבר במשק בעקבות התפרצות נגיף הקורונה, לבטל את מס הרכישה לגמרי. לא רק לקהל המשקיעים. ביטול מס הרכישה בהוראת שעה הינו מהלך שיעורר את השוק משמעותית עבור כל קהלי היעד ובנוסף יבטיח הזרמת  כספים רבים לקופת המדינה מתשלומי המס . החל ממע"מ , דרך היטלי פתוח, מס הכנסה ועוד".

ורד צרפתי זבולון סמנכלית חברת צרפתי שמעון // צילום: אבי רוקח
ורד צרפתי זבולון סמנכלית חברת צרפתי שמעון // צילום: אבי רוקח

ורד צרפתי זבולון, סמנכ"לית בחברת צרפתי שמעון: "טוב יעשה שר האוצר ישראל כץ אם אכן יפעל להפחתת מס הרכישה למשקיעים. המהלך של כחלון להעלאת המס למשקיעים לפני כמה שנים הדיר אותם למעשה מהשוק וגרם להם להשקיע את כספם במדינות אחרות. כתוצאה מיציאת המשקיעים מהשוק, היצע הדירות להשכרה ירד – ובהתאמה מחירי השכירות עלו. אני מאמינה שצעד זה יתרום לריסון מחירי השכירות וכן יסייע להגדלת היקפי הפעילות בענף הנדל"ן שמהווה את אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים".

יקי בריגה // יחצ
יקי בריגה // יחצ

יקי בריגה, מבעלי בריגה נדלן: "המהלך שמקדמת הממשלה לא מספיק כדי להשפיע על השוק. שוק הנדל"ן בארץ צריך חשיבה מקיפה וכוללת בשיתוף פעולה עם התאחדות הקבלנים. יש ליזמים הרבה מה להגיד. לצערי, טיפול בחלק מהבעיות, כמו שוק המשקיעים, לא יוביל לשינוי וחבל על הכסף של המדינה והציבור. רק פתרון כולל ישפיע באופן משמעותי על המצב הקיים והורדת המחירים בענף"

עו"ד נעמה שיף // צילום: סטודיו תומס
עו"ד נעמה שיף // צילום: סטודיו תומס

עו"ד נעמה שיף, שותפה במשרד שוב ושות': "מס הרכישה שהוטל על משקיעים בשיעור של 8% היה מופרז ועצר עסקאות רבות בשוק. הוא לא פגע רק במשקיעים וביזמים הוא פגע גם בכל מי שירש לדוגמא 1/3 דירה ורצה לרכוש לעצמו דירה למגורים ונאלץ לשלם מס רכישה של עשרות ולעיתים מאות אלפי שקלים. יש לזכור גם כי מס רכישה הוא מס מחזור ולא על מס הרווח ולכן עצם גבייתו אינה מוצדקת. לכן ההחלטה להפחית את מס הרכישה היא נכונה אבל יש לפעול בצורה מהירה, ולא ליצור מצב שהשוק ייעצר בהמתנה להחלטת הממשלה. כבר עכשיו דווח שייתכן ומשרד השיכון יתנגד להחלטה. אם החלטה משמעותית כזאת תישאר באוויר ללא הכרעה היא רק תגרום נזק לענף ותגדיל את אי הוודאות בנוסף לאי הוודאות הקשה בשל משבר הקורונה".

רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ומבעלי קבוצת מזרחי ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו": "מדובר בצעד בכיוון הנכון, אולם לא מספק. על שר האוצר להפחית באופן גורף את מס הרכישה ל-0 עבור רוכשי דירה ראשונה ול-2.5 אחוז לכל רוכשי דירה שנייה למעלה. ה"הפסד" של המדינה מגביית מיסים, יהפוך לרווח כפול ומכופל בהתנעה מחדש של שוק הדיור!".

רמי בסירטמן מנכ"ל ובעלים משותף-קבוצת רם אדרת// צילום: יחצ
רמי בסירטמן מנכ"ל ובעלים משותף-קבוצת רם אדרת// צילום: יחצ

רמי בסירטמן, מנכ"ל קבוצת רם אדרת: " המשקיעים היו חלק מהותי ומשמעותי משוק הנדל"ן ובשנים האחרונות, ראינו כיצד הם עוזבים את השוק ומחפשים השקעות מעבר לים. לדעתי המהלך של השר כץ, הוא מבורך ושקול וימשוך חזרה את המשקיעים, שמחפשים  היכן להשקיע את כספם. המהלך הזה יתרום להתעוררות השוק וזה חשוב שבעתיים בתקופה של חוסר ודאות בה אנחנו נמצאים כעת . במקום שכסף יצא אל מעבר לים, הוא יושקע פה בישראל".

לירון פרי, מנכ"ל פרי נדלן: "החלטת האוצר להפחתת מס רכישה נלקחה מאוחר מידי ומדובר בפלסטר על בעיה מורכבת שצריכה תיכנון מקיף לכל ענף המגורים בישראל. ההחלטה נכונה אך צריכה להיות עם מס נמוך עוד יותר והיה עדיף לפני שנה. בכל מקרה היא נותנת מענה חלקי בלבד".

ישראל אברמוב, מנכ"ל קבוצת "אלד פסגות": "מבלי לזלזל כלל ועיקר בהודעה של שר השיכון ליצמן מלפני מספר שבועות על הפחתת מס הרכישה למשקיעים בפריפריה, ובהודעה הנוכחית של שר האוצר, אני סבור שמדובר בכדורי "אספירין" ועל מנת להתניע מחדש את שוק הדיור בכלל והתחדשות עירונית בפרט, יש להוריד בהוראת שעה את כל מס הרכישה לשנה הקרובה וללוות זאת בפעולות משלימות דוגמת פטורים מהיטלי השבחה והשתתפות מלאה של המדינה התשתיות למוסדות ציבור ושטחים ציבוריים במסגרת תמ"א 38". 

ארז כהן, שמאי ומשפטן ולשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין: "החשש, לכאורה, שהורדת מס הרכישה למשקיעים תביא לתדלוק המחירים בשוק הדיור, אין לה כל בסיס. הבעיה כיום הינה הפוכה, להחזיר את המשקיעים הביתה לאחר שכחלון הבריח אותם בהמוניהם. אני רואה בהחלטה זו "סמן ימני" חשוב לשינוי חיובי בתפיסה של המשקיעים כקטר המוביל של שוק הדיור ולכן חשיבות ההחלטה הזו הינה בראש וראשונה תודעתית ופסיכולוגית, מעבר להנחה במס הרכישה".

יורם אביסרור // צילום: יח"צ
יורם אביסרור // צילום: יח"צ

יורם אביסרור, סמנכ"ל שיווק ומכירות באביסרור משה ובניו: "אין ספק שמדובר במהלך מצוין ומבורך של השר כץ. המהלך המהיר של שר האוצר, מעיד גם על הבנה של השר, שדרושים צעדים משמעותיים ומהירים כדי לעורר את ענף הנדל"ן בטח בתקופה כזאת. אני שמח שקברניטי המדינה מבינים שההשקעות חייבות להישאר בגבולות מדינת ישראל ולא לצאת החוצה ליעדים באירופה או ארה"ב כפי שראינו בשנים האחרונות. אני בטוח, שהצעד הזה יחזיר משקיעים לשוק, יחזק יזמים, שהיססו אולי לפתוח פרויקטים בתקופה האחרונה ויעשה טוב בטווח הקרוב והרחוק לענף".

נסים אחיעזרא מנכ"ל אחים דוניץ // צילום: יח"צ
נסים אחיעזרא מנכ"ל אחים דוניץ // צילום: יח"צ

נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת האחים דוניץ: "הרעיון של שר האוצר החדש מצוין, ואני בהחלט חושב שצריך להחזיר את מס הרכישה למה שהיה לפני כחלון. אני רק מקווה שהוא באמת ידאג לכך שזה יקרה ולא יישאר רק ברמת הדיבורים. כתוצאה מהמשבר הכלכלי שהגיע בעקבות הקורונה ענף הנדל״ן סובל ממיעוט עסקאות. צעד כזה מבורך שכן הוא יעיר את שוק הנדל״ן וכתוצאה את כל התעשיה הקשורה לענף הנדל״ן. החלטת שר האוצר חשובה מאד גם לקליטת היהודים המבקשים לשוב ארצה עקב מגפת הקורונה וההכרה בביטחון שהמדינה העניקה בשירות הרפואי". 

 

 

בחן את עצמך: האם אתם בקיאים בתחום ההתחדשות העירונית

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות